Baterije za električna vozila jako su napredovale posljednjih godina, a stručnjaci diljem svijeta nastavljaju istraživati i razvijati nove načine kako ih učiniti još boljim. Nedavno je tim s Daegu Gyeongbuk Instituta za znanost i tehnologiju u Koreji napravio novu inovativnu litij metalnu bateriju koja ima “troslojni čvrsti polimerni elektrolit”. Baterija se može sama ugasiti u požaru i zadržava snažne performanse čak i nakon mnogo ciklusa punjenja.
U tradicionalnim baterijama s čvrstim polimernim elektrolitom, litij može tijekom punjenja i pražnjenja formirati male strukture koje se nazivaju dendriti. Te strukture mogu oštetiti unutarnje veze u bateriji, značajno povećavajući rizik od požara i eksplozija. Ovaj dugotrajni izazov otežavao je maksimiziranje potencijala baterija na bazi litija sve do sada.
U recenziranoj studiji nedavno objavljenoj u časopisu Small, tim s korejskog instituta detaljno je opisao svoju inovativnu troslojnu strukturu elektrolita dizajniranu za poboljšanje sigurnosti i učinkovitosti baterije. Ovaj pametni dizajn uključuje mekane vanjske slojeve koji osiguravaju dobar kontakt s elektrodama, dok čvrst srednji sloj poboljšava strukturni integritet baterije. Elektrolit je dodatno poboljšan sredstvom za suzbijanje požara (dekabromodifenil etan), visokom koncentracijom litijeve soli i zeolitom, što pojačava njegovu ukupnu čvrstoću. Rezultat je sigurnija i pouzdanija baterija .
Dizajn baterije može se pohvaliti iznimnom dugovječnošću, zadržavajući približno 87,9 posto svojeg kapaciteta nakon 1000 ciklusa punjenja i pražnjenja. To je značajno poboljšanje u usporedbi s većinom trenutačnih baterija, koje obično gube 20 do 30 posto svog kapaciteta tijekom istog broja ciklusa. Auto koji ima doseg od 500 kilometara s jednim punjenjem teoretski bi, s ovom baterijom, zadržao 87,9 posto kapaciteta baterije i oko 440 kilometara dosega nakon prijeđenih 500.000 kilometara.
Osim toga, znanstvenici navode da se baterija može sama ugasiti u slučaju požara. Ova jedinstvena kombinacija izdržljivosti i sigurnosti ima potencijal značajno utjecati na industriju baterija i rezultirati proizvodnjom sigurnijih, dugotrajnijih baterija za niz aplikacija. Osim u automobilima,ove napredne baterije mogle bi se koristiti u svemu, od pametnih telefona i drugih prijenosnih uređaja do velikih sustava za pohranu energije.