Lansiranjem Rolls-Royce Phantoma na tržište 1925. godine započelo je poglavlje u automobilskoj povijesti u kojem je osam generacija Phantoma kontinuirano redefiniralo standarde elegancije, udobnosti i luksuzne ekstravagancije. Povodom obljetnice donosimo povijest modela koji predstavlja ultimativno luksuzno iskustvo na četiri kotača rezervirano samo za one najbogatije.
Čak i prije nego što je Phantom stvoren, Rolls-Royce je uživao reputaciju proizvođača najboljeg automobila na svijetu s modelom Silver Ghost. Unatoč tome, Henry Royce, suosnivač i tehnički mozak marke, uvidio je potrebu za razvojem nasljednika 1921. godine. Rezultat je bio novi auto nazuvan Phantom. Ovo ime je prvi put službeno korišteno u reklami za Times 1925. godine. Od samog početka, Phantom je postao sinonim za neusporedivu udobnost i tehničku izvrsnost.
Ime Phantom odabrano je zato što je tvrtka uz pojam “fantoma” povezivala ideju tihe elegancije, gracioznosti i stvaranje brenda koji simbolizira bezvremenost i ekskluzivnost. Ime je također poslužilo kao ključni alat za naglašavanje prepoznatljivog identiteta Rolls-Roycea i za razlikovanje od konkurencije.
Claude Johnson, tadašnji komercijalni direktor, prepoznao je utjecaj zvučnih imena u vrijeme dok je većina modela imalo samo brojčane oznake. Mistični pojmovi poput Phantom, Wraith ili Ghost trebali su prenijeti tihu eleganciju i “gotovo nezemaljsku gracioznost vozila”.
Od samog početka, Phantom je nudio gotovo neograničenu svestranost i bio prilagođavan željama kupaca. Naime, Rolls-Royce bi isporučio samo šasiju, a dizajn karoserije temeljio se na individualnim željama kupaca i stručnosti neovisnih proizvođača karoserija koji bi završavali automobil. Velikodušne proporcije Phantoma omogućile su realizaciju različitih razina opreme kako bi odgovarale potrebama, životnom stilu i bogatstvu vlasnika.
Već tada je bilo mnogo neobične i ekstravagantne opreme. Na primjer, neka su vozila bila opremljena integriranim pisaćim stolovima od najfinijeg drva, rotirajućim pojedinačnim sjedalima ili posebnim pretincima za opremu za golf.
Drugi automobili su imali tajne odjeljke za nakit, sefove ili čak prilagođene prostore za skladištenje kolekcionarskih predmeta. Ova fleksibilnost učinila je Phantom automobilom s kojim su kupci mogli ostvariti svoje osobne ideje i zamisli o luksuzu.
Phantom je uvijek bio odraz tehničkog napretka svog vremena. Phantom III iz 1936. obilježio je novu eru sa svojim V12 motorom sa tada vrlo velikih 165 KS i uvođenjem neovisnog prednjeg ovjesa, što je značajno poboljšalo udobnost vožnje. Uvođenje aluminijskog “space frame” okvira u sedmoj generaciji iz 2003. godine pokazalo je kako se marka prilagođava modernim inženjerskim tehnikama, dok je Phantom osme generacije redefinirao vezu između tehnologije i umjetnosti s “Arhitekturom luksuza” i inovativnom galerijom.
Nakon Drugog svjetskog rata Rolls-Royce se našao pred izazovom prilagodbe Phantoma poslijeratnim uvjetima i smanjenom bogatstvu potencijalnih kupaca. Program Rationalized Range vratio je fokus na učinkovitost bez gubitka kvalitete. Phantom IV, dizajniran posebno za britansku kraljevsku obitelj, bio je vrhunski primjer ove filozofije. Sa samo 18 proizvedenih primjeraka, ovaj je model ostao izuzetna rijetkost.
Phantom V, predstavljen 1959., ponudio je novu razinu luksuza i udobnosti sa svojim V8 motorom i nizom tehničkih poboljšanja kao što su dvozonski klima uređaj za prednja i stražnja sjedala i optimizirani dizajn šasije. Ovaj model posebno su dobro prihvatili razni šefovi država i istaknute bogate ličnosti.
Phantom VI, koji je predstavljen 1968., nastavio je tu tradiciju i dobio je dodatne novosti kao što su bili zasebni klimatizacijski sustavi i još kvalitetniji materijali. Ovaj model, je ostao u ponudi nevjerojatno dugo, četvrt stoljeća, odnosno sve do 1993. godine i označio je kraj klasične ere, prije nego što je Rolls-Royce uveo potpuno novi pristup sa sedmom generacijom 2003. godine.
Ponovno oživljavanje Phantoma 2003. godine, nakon preuzimanja Rolls-Roycea od strane BMW Grupe, označilo je još jednu prekretnicu. Sedma generacija bila je prvi model koji je u cijelosti proizveden unutar tvrtke, nastavljajući tradiciju besprijekorne ručne izrade. Phantom VII postao je simbol spoja klasične izrade i luksuza i moderne tehnologije.
Trenutna osma generacija, predstavljena 2017., temelji se na “Architecture of Luxury”, najmodernijoj aluminijskoj konstrukciji. U isto vrijeme, Phantom je postao ultimativna platforma za individualne zahtjeve kupaca. Takozvana Galerija, ostakljena površina na armaturnoj ploči, može se koristiti za integraciju umjetničkih djela ili osobnih dizajnerskih ideja. Ultraskupi projekti po narudžbi poput Phantom Syntopia ili Phantom Oribe pokazuju da Rolls-Royce nastavlja pomicati luksuza za svoje bogate kupce.
Čak 100 godina nakon svog debija, Phantom ostaje simbol nenadmašne elegancije, tehnološke izvrsnosti i rasipnosti najbogatijih koji ne pitaju za cijenu i žele da njihov automobil bude jedinstven i prepun detalja koje kupci drugih automobila ne mogu ni zamisliti u svojim vozilima.