Koje su najveće i najozloglašenije prijevare i propusti u automobilskoj industriji? S vremenom su se dogodili mnogi događaji koji su uzdrmali temelje jedne vrlo čvrste industrije. Zasigurno vam mnogi od njih zvuče poznato jer su noviji, ali postoji velika vjerojatnost da druge ne poznajete. Ovo su neki od najpoznatijih skandala u autoindustriji
John DeLorean
Svi se sjećamo filmske franšize Povratak u budućnost s Michaelom J. Foxom i Christopherom Llyodom u glavnim ulogama, i kako nas je ona očarala u našim djetinjim godinama. Kao spužve smo upijali transvremenske avanture Martyja i dr.Browna. A u cijeloj priči i jedan automobil, DeLorean, imao je svoju vrlo bitnu ulogu. Naime, on je glumio ni manje ni više nego vremenski stroj. Tvorcu DeLoreana DMC-12 nije bilo lako ispuniti svoj san.
Napustio je General Motors kako bi osnovao DeLorean Motor Company u listopadu 1975. I tu je počeo njegov san, ali i noćna mora. Izmamio je milijune dolara od slavnih osoba i čelnika svjetskih sila. Dobio je i više od 100 milijuna dolara zajmova i jamstava od britanske vlade, ali je novac nestao. Pogotovo nakon što je Margaret Thatcher srušila sporazum koji je Laburistička stranka postigla s Johnom.
I to nije dovoljno, automobil nije postigao očekivani uspjeh. Zbog toga se DeLorean upleo u mutne poslove, a u listopadu 1982. uhićen je zbog razgovora snimljenog videom od strane FBI-a, tijekom kojeg je pristao na plan prodaje 100 kilograma kokaina za procijenjenu vrijednost od 24 milijuna dolara. Na kraju cijele priče John je pušten, ali je tvrtka bankrotirala.
Takata zračni jastuci
Takata je japanska tvrtka koja proizvodi zračne jastuke i opskrbljuje ih za širok raspon marki automobila. Ono što se dogodilo bila je jedna od najproblematičnijih automobilskih prijevara, odnosno skandala, koja su ikada dogodila.
Njegov sigurnosni sustav bio je neispravan u milijunima vozila. Kada bi došlo do sudara u kojem se zračni jastuk aktivirao, bez obzira koliko malen bio, unutarnje metalne komponente su bile projicirane u vozačevo lice, u nekim slučajevima čak uzrokujući smrt. Više od 30 milijuna vozila moralo je otići u opoziv zbog ove anomalije.
Dieselgate
Nije prošlo toliko dugo da se ne bi sjećali velike afere s potrošnjom, odnosno emisijama štetnih plinova. A u cijeloj priči prst krivnje uperen je u njemačkog giganta – Volkswagen grupaciju. Godinama je njemački div manipulirao emisijama iz motora svojih modela, zbog čega je morao povući brojne jedinice i platiti višemilijunske kazne. Osim toga, mnogi su menadžeri dali ostavke. Moglo bi se reći da je to bio katalizator koji je natjerao marke i vlade da ubrzaju prijelaz na ekološki prihvatljivije automobile.
Mercedes A-klasa
Sjećate se tzv. los testa? Nešto što su Skandinavci radili sa svim novim modelima, a Šveđani su ga u 70-im godinama počeli provoditi kako bi se utvrdilo koliko dobro određeno vozilo izbjegava prepreku koja se iznenada pojavljuje na kolniku. Test je standardiziran i provodi se na suhoj cesti, u automobilu koji se testira sjedi po jedna osoba vezana pojasom na svakom slobodnom sjedalu uz utege u prtljažniku kako bi se postiglo maksimalno opterećenje. Vozilo mora uspješno izbjeći prepreku i proći stazom brzinom od 72 km/h.
Dana 21. listopada 1997. novinar Robert Collin iz motorističkog časopisa Teknikens Värld prevrnuo je novu (sada prvu generaciju) Mercedes-Benz A-klase u los testu pri 60 km/h (37 mph), dok je Trabant—mnogo stariji i naširoko ismijavan automobil iz bivše Istočne Njemačke— savršeno odradio zadaću. Iz Mercedesa su ubrzo reagirali i u sve modele A klase ugrađivali ESP sustav, a pri tome su to dodatno naglasili stavljajući ESP oznaku na stražnji kraj automobila.
Pedalgate
U ovoj drugoj ‘Gate‘ aferi glavni je protagonist Toyota. Japanska tvrtka imala je mnogo problema sa svojim modelima, ali i sa svojom premium podružnicom, Lexusom, zbog činjenice da su ubrzavali naglo i bez namjere vozača.
Do ovog problema je došlo jer bi se gas zaglavio zbog tvorničke greške na papučici, s neprikladnim podnim prostirkama i neispravnim softverom. Japanci su morali platiti oko milijardu eura kazne.