Ako već niste oštetili vrata, vjerojatno niste ni znali da je moguće krivo otvoriti vrata automobila. Instruktorica vožnje otkrila je važnu tehniku. Savjet je podijeljen na TikToku putem profila @thecompletetheorytestkit, koji pruža smjernice i savjete učenicima kako se pripremiti za teorijski ispit na vozačkom ispitu.
Jedan stručnjak tvrtke pojasnio je da novi vozači moraju usvojiti ‘nizozemsku tehniku otvaranja‘ prilikom izlaska iz vozila. Britanski zakon o cestovnom prometu je ažuriran s ciljem povećanja sigurnosti biciklista i pješaka na cestama. U skladu s tim, uvedeno je novo pravilo, koje potječe iz Nizozemske, a prema kojem se preporučuje oprez prije otvaranja vrata automobila.
Instruktorica je demonstrirala tehniku putem online videa, objašnjavajući korisnicima društvenih mreža kako se koristi.
“Preporučuje vam se da prilikom otvaranja vrata koristite lijevu ruku, a ne desnu (u našem slučaju u kontinentalnoj Europi je obrnuto). Tako imate bolju kontrolu, posebno ako je vjetrovito. Također, omogućuje vam jasniji pregled eventualnih opasnosti”, rekla je.
Pokazujući nizozemsku tehniku dohvata, instruktorica se okrenula prema vratima prije nego što bi pomislila otvoriti ih desnom rukom. Umjesto toga, koristi lijevu ruku, provjerava bočni prozor kako bi osigurala da nema opasnosti.
Statistike pokazuju da više od 500 ljudi svake godine zadobije ozljede od udaraca kod otvaranja vrata automobila u Velikoj Britaniji. Prema podacima Cycling UK, 35 posto Britanaca priznaje da ne provjerava područje i gledanje dolazi li biciklist prije otvaranja vrata.
Dooring
Postoji jednostavan korak koji možete poduzeti kako biste ostvarili sigurnost biciklista. Sve što je potrebno je otvoriti vrata automobila desnom rukom. Ovaj savjet dolazi nam iz Nizozemske, zbog čega je poznat kao “nizozemska metoda”. Ako sjedite na vozačevoj strani parkiranog automobila i želite izaći, ne otvarajte vrata lijevom rukom, iako je ona bliža vratima.
Umjesto toga, otvorite vrata desnom rukom. Ovaj jednostavan pokret tjera vas da okrenete cijeli gornji dio tijela dok posežete, prvo povlačeći svoju liniju pogleda pokraj retrovizora, a zatim prema ulici iza vas.
Metoda ‘Dutch Reach‘ nastala je u Nizozemskoj 60-tih godina, a koja se u pojedinim zemljama Europske unije odavno primjenjuje. U Nizozemskoj se o njoj uči u školama i na fakultetima, a primjenjuje se i pri polaganju vozačkog ispita.