U mnogim gradovima (Amsterdam, London, Pariz, Milano, Beč…) protiv buke od cestovnog prometa bore se postavljanjem radara za buku, koji prate decibele koji dolaze iz ispušnih cijevi. Ali jeste li ikad razmišljali da želja za bučnim ispuhom može biti povezana s određenim psihičkim poremećajem? Upravo je zato provedeno istraživanje kako bi se vidjelo koja veza postoji između glasnijih automobila i osobina ličnosti kao što su primjerice narcizam i sadizam.
Julie Schermer je psihologinja i istraživačica sa Sveučilišta Zapadni Ontario u Kanadi. Jednog je dana šetajući svog psa u blizini fakultetskog kampusa primijetila da je dosta automobila koji su prošli cestom imalo vrlo glasne ispuhe, koji svakako ometaju druge i stvaraju ogromnu buku. To ju je potaknulo da se zamisli nad takvima koji uživaju u glasnom cirkusu. Zapitala se ima li poriva da se ometaju građani i nekih osobina ličnosti koje ne pokazuju poštovanje prema osjećajima drugih.
Upravo zato, mnogi se gradovi bore protiv buke od cestovnog prometa postavljanjem posebnih radara koji mjere decibele i za kršitelje zakonskih normi određene su visoke kazne. Doduše više u zapadnim državama EU, a manje nego kod nas, a možda bi i naši gradovi trebali uvesti istu praksu. Jer mnogi, ne samo vozači motocikala, već i osobnih automobila, sve češće kupuju automobile s glasnim ispusima koji se čak tvornički ugrađuju ili naknadno ugrađuju kojekakve glasne i čisto nelegalne ispušne cijevi.
No, vratimo se Julie i njenom znanstvenom radu. Psychology Today jedan je od najstarijih američkih stručnih časopisa s fokusom na biheviorističku znanost. Upravo tamo objavljen je njen članak, gdje je na bazi od 529 studenata, od koji su 52 posto bili muškarci, provedeno istraživanje.
Studenti su morali odgovoriti smatraju li svoj automobil produžetkom svoje osobnosti. Odnosno, hoće li glasna vozila ostaviti ‘cool faktor‘ na okolinu. Također su ispunili tzv. ‘Dark Tetrad‘ test koji mjeri četiri crte ličnosti koje se smatraju mračnim ili potencijalno štetnim: makijavelizam, narcizam, sadizam i psihopatija. Psihologinja je istaknula kako se ovdje radi o pilot istraživačkom projektu, ali da zato ne treba zanemariti rezultate koji su vrlo zabrinjavajući. Studija je pokazala da vozači koji žele da njihovi automobili stvaraju više buke možda pokušavaju natjerati druge da primijete njihovu prisutnost: nešto tipično za narcizam.
Također, pronašla je vezu između onih s posebnom sklonošću prema bučnim automobilima i višeg stupnja prisustva sadizma, kao i psihopatije. Sadizam odražava zadovoljstvo gledanja kako drugi pate ili su ozlijeđeni. Budući da glasni ispušni sustavi mogu prestrašiti druge, studija ukazuje na vezu između te osobine i modifikacija kako bi zvuk automobila bio glasniji. Psihopatija odražava nagon da se bude okrutan prema drugima. Izvješće predviđa da bi ova karakteristika mogla biti povezana s bučnijim vozilima. Uznemiravanje koje uzrokuju drugima čini se jasnim pokazateljem ravnodušnosti prema tome kako se osjećaju.