Sandero je sa 309.392 prodana primjerka lani bio apsolutno najprodavaniji automobil na tržištu EU. Jogger je, pak, sa 96.440 primjeraka zadržao vodeću poziciju među privatnim kupcima limuzina i karavana, a Duster je sa 215.024 primjerka i dalje najprodavaniji SUV među privatnim kupcima u EU.
Denis Le Vot, prvi čovjek Dacie, zadovoljno trlja ruke dok govori o uspjesima Dacie i najavljuje novi Bigster, prvu Daciu u segmentu C-SUV, kojim već godinama vladaju Hyundai Tucson, VW Tiguan i Kia Sportage, a u kojem se godišnje proda čak tri milijuna auromobila ili gotovo četvrtina svih novih automobila u Europi.
Na prvi je pogled, međutim, teško uočiti razliku između pola broja manjeg Dustera i novog Bigstera. Ista, dakle, maska hladnjaka s novim zaštitnim znakom i svjetlima, isti gotovo ravni poklopac motora, isti plastični rubovi blatobrana, ista u okvir stražnjih vrata skrivena kvaka, ista dnevna svjetla u obliku slova Y…
Bigster je isti Duster. Samo veći. I to ne malo, nego prilična 23 centimetra, jer se rastegnuo na lijepih 4,57 metara, a za pet centimetara narastao je i u visinu, od čega 0,7 centimetara otpada na veću udaljenost od tla (22 cm).
Mjesta je, naravno, neusporedivo više, pogotovo na stražnjoj klupi, gdje putnici sad uživaju u prostoru za koljena od za klasu rekordna 24 centimetra, te u prtljažniku koji sad proguta čak 702 litre (Duster 517 litara). Sasvim dovoljno za pet odraslih osoba i prtljagu.
I unutrašnjost je, s digitalnom instrumentnom pločom, središnjim zaslonom od 25,6 centimetara i minijaturnim joystickom mjenjača, identična Dusterovoj. S istom tvrdom plastikom, koja ne djeluje jeftino samo zahvaljujući umijeću dizajnera pod vodstvom iskusnog Laurensa van der Ackera.
Više je, međutim, prostora za glave, dijelom i zahvaljujući panoramskom krovu, što je jedan od obaveznih detalja u segmentu C-SUV. Baš kao i djelomice električno podesivo sjedalo vozača, dvozonska klima, preklapanje naslona stražnje klupe iz prtljažnika, dvobojna karoserija i aluminijski naplaci od 19 cola. U ponudi je čak i specijalna, isključivo za Bigster rezervirana tamnoplava boja Indigo Blue.
Bigster je, baš kao i Duster, ali i Jogger i Sandero, postavljen na platformu CMF-B, a već viđeni su i motori, osim sasvim novog hibrida sa 155 KS. Inženjeri rumunjskog proizvođača su, naime, dosadašnji 1,6-litreni atmosferski benzinac sa 94 KS zamijenili jačim također atmosferskim 1,8-litrenim sa 107 KS, kojem u pokretanju 1,4 tona teškog peterosjeda pomažu starter-generator i elektromotor od 49 KS, koji snagu crpi iz baterije od 1,4 kWh.
Kao stvoren je za grad, gdje se uglavnom kreće nečujno samo uz pomoć elektromotora, ali i otvorenu cestu na kojoj nam je nakon četristotinjak kilometara vožnje Marseilleom i Provansom u prosjeku trošio manje od pet litara. Nije, doduše, na ruti bilo autoceste, pa s nestrpljenjem iščekujemo test, jer je to bila i najveća zamjerka starom hibridu u Dusteru.
Pritom je osjetno tiši od Dustera, čak dva decibela, tvrde u Daciji. U prvom redu zahvaljujući akustičnom (i grijanom) vjetrobranu debljine 3,86 umjesto za Daciu uobičajenih 3,5 milimetara, ali i bogatijoj zvučnoj izolaciji i tkanenim oblogama s unutrašnje strane blatobrana.
U ponudi su još i 3-cilindarski 1,2-litreni blagi hibrid sa 140 KS, koji postoji i s tvorničkom plinskom instalacijom (isti motor dolazi i s 4×4 pogonom), ali 10 KS slabiji (130 KS). Zasad s tradicionalnim kardanskim vratilom, ali već krajem godine s elektromotorom na stražnjoj osovini (e-osovina).
Glavni adut rumunjskog proizvođača i dalje će, međutim, biti cijene, koje u slučaju novog Bigstera kreću već od 24.100 eura, što je 4200 eura skuplje od Dustera, ali i čitavih 12.900 eura jeftinije od prosječnog automobila prodanog u lani u razredu C-SUV (38.000 eura).