Drugo “prometno rješenje” koje je, u suglasnosti s tadašnjom političkom vlašću (Milanović – Hajdaš-Dončić) zagovarala prometna akademska zajednica, bilo je odmicanje trase autoceste, u sklopu Jadransko-Jonskog koridora, iz zaleđa Dubrovnika u teritorij BiH (Popovo Polje). Bilo bi to pogubno za hrvatske nacionalne interese, jer bi produžilo prometnu vezu s Dubrovnikom te vitalne prometne tokove iz Hrvatske izmjestilo u susjednu državu.
Bio bi to višestruko štetno za Hrvatsku, udaljilo Dubrovnik od Hrvatske i naših turističkih izvorišta, trasa bi bila na tuđim teritorijem, koji nije u EU (i tko zna kad će biti), što je povezano si nepredvidivim geopolitičkim rizicima. To nam ni u kojem slučaju ne treba. Izostanak izravne autoceste na liniji Metković-Dubrovnik usto bi pogoršao prometna sigurnost na lokalnoj poveznici Metković-Dubrovnik.
Nažalost, 2014. je održan i skup regionalnih čelnika država, pod pokroviteljstvom Njemačke, gdje su tadašnji premijer Milanović i ministar prometa Hajdaš-Dončić, a potporu su im dali i tadašnji gradonačelnik Dubrovnika, te, naravno čelnici prometne akademske zajednice…
Javno sam se protivio takvim nacionalno štetnim prometnim projektima, sudjelovao na javnim tribinama i skupovima, uzaludno pokušavao dokazati koliko je produžetak buduće Jadransko-Jonske autoceste sve do Osojnika kod Dubrovnika važan za hrvatske prometne i nacionalne interese. Nažalost, zbog toga sam imao velike i nezamislive probleme u prometnoj akademskoj zajednici…
KONKRETNO…
… prometni stručnjak Željko Marušić se također protivi odustajanju od autoceste kroz Dubrovnik, a alternativnu brzu cestu smatra znatno nepovoljnijom varijantom s aspekta sigurnosti prometa. Uvjeren je da Vlada takvom politikom radi protiv nacionalnih, a pogoduje interesima velikih sila i susjednih zemalja.
Potpuno suprotno smatra Marušićev kolega, također prometni stručnjak Ivan Dadić, koji kaže kako Hrvatska neće ništa izgubiti ako se dio Jadransko-jonske autoceste izgradi preko Popovog polja u BiH, a ne kroz Dubrovačko-neretvansku županiju.
“To je, dugoročno gledano, dobro rješenje”, rekao je Dadić Hini napominjući kako taj projekt neće biti realiziran tako skoro, a kada bude gotov i BiH i Crna Gora bit će u EU.
“Ako se Dubrovnik i šire dubrovačko područje dobro povežu s tri priključka na autocestu, to će biti dobro rješenje i za Dubrovnik i za BiH. Dubrovnik neće time ništa izgubiti, a cesta će biti puno jeftinija jer ide boljim područjem”, ističe Dadić.
Smatra da bi Hrvatska pretrpjela veliku štetu ako bi se autocesta gradila uz obalu, jer bi izgubila najkvalitetniji prostor na tom uskom teritoriju, a i prostor bi bio posve devastiran.
Članak objavljen 2014. u Jutarnjem listu, jasno pokazuje kako se službena “prometna struka” promicala sasvim drugo prometno rješenje od onog koje je upravo ustrojeno, a koje sada podržava (!), jer je tako ispravno odredila Vlada RH, odnosno ministarstvo prometa. Srećom! No, to pokazuje puno veće probleme naše službene “prometne struke”…