Tvrtka je obustavila letove iz Bakua u nekoliko ruskih gradova nakon nesreće kod Aktaua zbog “potencijalnih rizika za sigurnost leta”
Azerbajdžan Airlines (AZAL) imenovao je “tehničke vanjske smetnje” kao vjerojatni uzrok avionske nesreće u blizini Aktaua u Kazahstanu, u kojoj su poginuli deseci putnika 25. prosinca 2024. Letovi za nekoliko ruskih gradova obustavljeni su dok istraga traje.
Embraer 190, koji je letio kao J2-8243 iz Bakua za Grozni, preusmjeren je u Aktau zbog guste magle u blizini odredišta. Nesreća se dogodila prilikom pokušaja hitnog slijetanja, pri čemu je poginulo 38 od 67 ljudi u avionu. Među putnicima su bili državljani Azerbajdžana, Rusije, Kazahstana i Kirgistana.
U službenom priopćenju, istaknuo je AZAL “fizičke i tehničke vanjske smetnje” kao preliminarni uzrok nesreće, ali nije dao više detalja.
Prethodno su lokalni dužnosnici također sugerirali da je tragediju možda uzrokovao udar ptice. Također postoje izvještaji koji tvrde da je u trenutku udara eksplodirala boca s kisikom, pri čemu su mnogi putnici ostali bez svijesti.
Incident zajednički istražuju azerbajdžanske i kazahstanske zrakoplovne vlasti. AZAL je privremeno obustavio letove za nekoliko ruskih gradova, uključujući Moskvu i Sankt Peterburg, navodeći zabrinutost zbog sigurnosti.
U petak su ruske zrakoplovne vlasti otkrile zašto je pokvareni zrakoplov za Grozni skrenuo u Kazahstan. Dmitry Yadrov, čelnik ruske zrakoplovne agencije Rosaviatsiya, izjavio je da posada leta nije mogla sletjeti u Grozni jer je tamošnja zračna luka privremeno zatvorena zbog napada ukrajinskih dronova. Loši vremenski uvjeti također su pridonijeli problemima na terenu, dodao je. Rusija je izrazila punu spremnost na suradnju s Kazahstanom i Azerbajdžanom u tekućoj istrazi nesreće.
Azerbajdžan je 26. prosinca 2024. proglasio nacionalnim danom žalosti za žrtvama nesreće. Predsjednik Ilham Aliyev vratio se u Baku iz službenog posjeta kako bi vodio hitan sastanak. Minutom šutnje odana je počast diljem zemlje, a odgođena su i razna kulturna i sportska događanja u čast poginulima.
Embraer 190, proizveden u Brazilu, široko je korišten regionalni mlažnjak. Embraer je izjavio da će podržati istražitelje i pružiti tehničku ekspertizu tijekom istrage.
Na dan nesreće, ukrajinski dron udario je u trgovački centar u gradu Vladikavkazu, a u eksploziji je poginula jedna žena. Dužnosnici u Čečeniji također su izvijestili o napadu ukrajinskih bespilotnih letjelica na Grozni, ističući da su sve bespilotne letjelice oborene.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: