Globalne cijene sirove nafte porasle su 3% zbog zabrinutosti oko prekida opskrbe s Bliskog istoka
Eskalacija sukoba između Irana i Izraela mogla bi ostaviti globalno gospodarstvo ranjivim na energetski šok u stilu 1970-ih, rekao je u četvrtak guverner Banke Engleske Andrew Bailey u intervjuu za Guardian.
Upozorenje dolazi nedugo nakon izraelske invazije na južni Libanon i kasnijeg iranskog lansiranja balističkih projektila na Izrael. Izgledi sveopćeg regionalnog rata na Bliskom istoku odmah su skočili cijene nafte za čak 3%.
Brent fjučersi za isporuku u prosincu porasli su 1,91% na 75,31 USD po barelu, dok je američka West Texas Intermediate nafta za isporuku u studenom porasla 2,21% na 71,65 USD po barelu, od 13:25 GMT.
“Geopolitička zabrinutost je vrlo ozbiljna,” Bailey je rekao, dodajući da regulator prati razvoj događaja “izuzetno blisko.”
“Tragično je što se događa. Očito postoje stresovi i pravi je problem, dakle, kako bi oni mogli komunicirati s nekim još uvijek prilično rastegnutim tržištima na mjestima,” dodao je.
Šef središnje banke također je upozorio da postoje ograničenja onoga što se može učiniti kako bi se spriječilo povećanje cijene sirove nafte ako stvari “Postalo je jako loše.”
Prema analitičarima, mogućnost šireg sukoba diljem Bliskog istoka koji bi mogao poremetiti tokove sirove nafte iz regije zasjenila je jaču perspektivu globalne opskrbe.
“Nakon početne uznemirenosti zbog geopolitičkih rizika na Bliskom istoku, vidjeli smo smiren povratak na globalna tržišta, ali, naravno, uz tržišne sudionike koji još uvijek postrance prate svaki nadolazeći odgovor Izraela”, rekao je tržišni strateg u IG Yeapu Jun Rong za Business Standard.
Ranije ovog tjedna, iranski Islamski revolucionarni gardijski korpus (IRGC) ispalio je oko 200 projektila na Izrael, rekavši da je napad bio odgovor na izraelsko bombardiranje Gaze i Libanona te kao odmazda za nedavna ubojstva čelnika Hamasa i Hezbollaha od strane Izraelske obrambene snage (IDF).
Zapadni Jeruzalem je prethodnog dana pokrenuo kopnene napade protiv Hezbollaha u južnom Libanonu. Operacija, zajedno s intenzivnim zračnim napadima, ima za cilj zaustaviti prekogranične raketne i minobacačke napade Hezbollaha, prema IDF-u.
Nasilje na sjevernoj granici Izraela poraslo je u listopadu prošle godine nakon što je Zapadni Jeruzalem opkolio palestinsku enklavu Gazu, kao odgovor na smrtonosni upad militantne skupine Hamas koja se ondje nalazi u južnom Izraelu. Hezbollah podržava Palestince i obećao je da će zaustaviti prekogranične raketne napade tek kada se postigne prekid vatre u Gazi. Cilj Izraela je da “eliminirati” Hamas u potpunosti, te je više puta odbio javne pozive Washingtona na primirje.