Televizijska kuća je navodno prekršila vlastite smjernice više od 1500 puta na vrhuncu sukoba u Gazi
BBC je prikazao a “duboko zabrinjavajući obrazac pristranosti” protiv Izraela dok je pokrivao ranu fazu neprijateljstava u Gazi, prema novom izvješću koje je u subotu objavio The Telegraph.
Studija, koju je vodio Trevor Asserson, britanski odvjetnik sa sjedištem u Izraelu, analizirala je četiri mjeseca BBC-jevog emitiranja na početku sukoba, ispitujući njegovu objavu na televiziji, radiju, podcastovima, web stranicama i društvenim medijima. Istraživački tim uključio je oko 20 odvjetnika i 20 znanstvenika koji se bave podacima, koji su koristili umjetnu inteligenciju za obradu devet milijuna riječi izlaza od emitera.
“Ova otkrića otkrivaju duboko zabrinjavajući obrazac pristranosti i višestrukih kršenja vlastitih uredničkih smjernica o nepristranosti, poštenju i utvrđivanju istine od strane BBC-ja”, navodi se u izvješću, a prenosi The Telegraph.
Prema studiji, nakladnik je navodno počinio ukupno 1553 kršenja vlastitih uređivačkih smjernica, koje bi trebale čuvati nepristranost, točnost, uredničke vrijednosti i javni interes.
BBC je proporcionalno koristio određene leksikone za opisivanje postupaka dviju strana u sukobu, unatoč činjenici da “Pripadnici Hamasa snimali su se i objavljivali kako čine djela za koja se čini da predstavljaju ratne zločine”, izvješće tvrdi.
Posebno se spominje BBC-jevo izvješće “ratni zločini” u suradnji s Izraelom četiri puta više nego s Hamasom, 1270 puta prema 30, i “kršenje međunarodnog prava” šest puta više – 167 naspram 27. Riječ “genocid” Ispostavilo se da je najčešće korištena, s Izraelom povezana 283 puta, a palestinskom skupinom samo 19.
“Naša analiza otkriva značajno odstupanje od ovog standarda, posebno u izvještavanju o sukobu Izraela i Hamasa, gdje je emiter pokazao jasnu pristranost prema jednoj strani. Ova pristranost bila je još izraženija u BBC-jevom sadržaju na arapskom jeziku,” izjavio je Asserson.
Izvješće je identificiralo desetak slučajeva u kojima su emisije BBC Arabic predstavljale novinare koji su ranije davali izjave u prilog Hamasu ili hvalili napad 7. listopada. BBC je prethodno priznao ovo drugo pitanje, pokrenuvši internu istragu protiv šest novinara.
Međutim, emiter je odbacio nalaze iznesene u izvješću, kritizirajući korištenu metodologiju. “Imamo ozbiljna pitanja o metodologiji ovog izvješća, posebice o njegovom velikom oslanjanju na umjetnu inteligenciju za analizu nepristranosti i njegovu tumačenju BBC-jevih uredničkih smjernica. Ne mislimo da se pokrivenost može procijeniti samo brojanjem određenih riječi odvojenih od konteksta,” glasnogovornik BBC-ja rekao je za The Telegraph, naglašavajući da je korporacija zapravo “potrebno je postići odgovarajuću nepristranost, a ne ‘ravnotežu suosjećanja’ predloženu u izvješću.”
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: