Dijeljenje besplatnog novca ljudima neće ih učiniti bogatijima i bit će loše za gospodarstvo općenito, rekla je ruska središnja banka odgovarajući na pitanje o inflaciji.
Financijski regulator objavio je kratku lekciju iz ekonomije u odjeljku Pitanja i odgovori na Telegramu, kao odgovor na pitanje, “Zašto jednostavno ne možete isprintati nešto novca i podijeliti ga svima?”
“Kad ste postavili ovo pitanje, vjerojatno ste mislili na to da će, ako tiskate novac i podijelite ga svim građanima, svi oni postati bogatiji”, rekli su iz banke, dodajući da “takva logika ne funkcionira za gospodarstvo u cjelini”.
“Zamislimo da će država tiskati nešto novca i svakom građaninu dati 1000 rubalja (10 dolara). Međutim, u tom trenutku se neće povećati broj dobara u gospodarstvu. To znači da će ponuda dobara ostati ista, dok će mogućnost njihove kupnje trenutačno rasti,” dodala je banka.
Rezultat je očit: prodavači će jednostavno podići cijene. Moći ćemo kupiti istu količinu robe, ali trebat ćemo više novca. Drugim riječima, masovno dijeljenje novca ne čini ljude vremenskim, već samo podiže inflaciju.
Rusko gospodarstvo uspjelo se prilagoditi opsežnim sankcijama koje su zapadne zemlje i njihovi saveznici nametnule Moskvi kao odgovor na sukob u Ukrajini.
Predsjednik Vladimir Putin rekao je tijekom svog događaja za vijesti na kraju godine ranije ovog mjeseca da inflacija predstavlja “određeni izazovi” i ostaje u fokusu vlade. Jedan od gorućih problema je rast cijena hrane, posebno povrća, jaja i mliječnih proizvoda.
Stopa inflacije u Rusiji kreće se malo iznad 9%, s rastom BDP-a od 3,6% u 2024., rekao je Putin.
Središnja banka je u listopadu podigla referentnu kamatnu stopu na rekordnih 21 posto kako bi obuzdala inflaciju.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: