Peto izdanje konferencije BestInvest Hrvatska, vodeće godišnje konferencije Hrvatske Private Equity i Venture Capital Asocijacije (CVCA), održano je u Hotelu Esplanade u Zagrebu kako bi se obilježile dvije velike obljetnice: pet godina BestInvest.hr-a i 20 godina od osnutka CVCA-e.
Događanje je okupilo najinovativnije domaće poduzetnike i vodeće investitore koji upravljaju kapitalom većim od 4,2 milijarde eura, te dodijelilo priznanja za najbolje private equity i venture capital investicije ostvarene u 2024. godini. BestInvest.hr 2025 još jednom je potvrdio poziciju Hrvatske kao rastućeg inovacijskog središta u Srednjoj i Istočnoj Europi.
Dodijeljene su nagrade u šest kategorija za postignuća u 2024. godini. Nagradu za Private Equity investiciju godine dobio je Entrio za investiciju fonda Invera Equity Partners. Nagrada za Venture Capital investiciju godine pripala je tvrtki Orqa, za seed investiciju u iznosu od 5,8 milijuna eura koju je predvodio globalni investitor Lightspeed Venture Partners.
Nagradu za Osnivače godine osvojili su osnivači Orqa FPV-a Srđan Kovačević, Ivan Jelušić i Vlatko Matijević. Entrio je također nagrađen u kategoriji Izlazak iz investicije godine, za uspješan izlaz fonda Fil Rouge Capital i ulazak Invera Equity Partnersa. Silicon Gardens Fund III dobio je nagradu za Prikupljanje kapitala godine, zahvaljujući prikupljenih više od 24,5 milijuna eura u prvom zatvaranju fonda. Titulu Investitora godine ponio je fond Invera Equity Partners za svoj strateški i operativno aktivan pristup razvoju portfeljskih tvrtki i održiv rast.
U svom uvodnom govoru, Mirna Marović, predsjednica CVCA-e, osvrnula se na 20. obljetnicu djelovanja udruge i na razvoj tržišta private equity i venture capital ulaganja u Hrvatskoj. Istaknula je kako je ono što je prije dva desetljeća započelo kao mala grupa investitora u „rizični kapital“, danas postalo ključni oslonac hrvatskog gospodarstva. Danas članovi CVCA-e upravljaju kapitalom većim od 4,2 milijarde eura, namijenjenim ulaganjima u Hrvatsku i regiju.
Private equity i venture capital fondovi postali su glavni motor rasta domaćih tvrtki s potencijalom za brzo širenje, internacionalizaciju i otvaranje novih radnih mjesta. Marović je naglasila kako su u rekordnim godinama 2021. i 2022. hrvatske tvrtke i osnivači privukli više od 2 milijarde eura private equity i venture capital ulaganja. Iako su ulaganja u 2023. i 2024. smanjena na globalnoj razini, Hrvatska je i dalje među liderima u CEE regiji po privlačenju PE&VC kapitala.
Ukupna vrijednost startup ekosustava u Hrvatskoj danas premašuje 8 milijardi eura. „Od gotovo ničega, izgradili smo snažan i prepoznatljiv ekosustav koji ostvaruje konkretne rezultate,“ rekla je Marović. „Private equity i venture capital fondovi danas su duboko integrirani u hrvatsko društvo i gospodarstvo – i zato naš slogan je: Podrži najbolje, inspiriraj ostale.”

Alan Herjavec, član Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR), u svom govoru istaknuo je ključnu ulogu HBOR-a u razvoju tržišta kapitala. „HBOR je prepoznat kao ključni akter u razvoju tržišta rizičnog kapitala, a tu ulogu potvrđujemo konkretnim rezultatima: do sada smo uložili više od 100 milijuna eura vlastitih sredstava u razvoj tržišta. U idućem razdoblju ulažemo najmanje još toliko – s jasnim ciljem da ojačamo kapacitete fondova, privučemo privatni kapital i omogućimo poduzetnicima pristup financiranju koje potiče rast, inovacije i otpornost hrvatskog gospodarstva.”
Govoreći na konferenciji, Slađana Ćosić, voditeljica Ureda Grupe Europske investicijske banke (EIB) u Hrvatskoj, istaknula je značajnu ulogu koju je Europski investicijski fond (EIF) – kao dio Grupe EIB – imao u razvoju hrvatskog venture capital i growth equity ekosustava. Kroz strateške inicijative kao što su CROGIP, CROGIP II, CVCi, CVCi II i CEETT, pokrenute u suradnji s HBOR-om i Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU, EIF je do sada alocirao 395 milijuna eura kroz 14 hrvatskih fondova i suinvesticija. To uključuje i višedržavne fondove s jakom prisutnošću u Hrvatskoj, uz rekordnu godišnju alokaciju koja je u 2024. premašila 170 milijuna eura. Ćosić je također najavila nove inicijative, uključujući one u okviru Inovacijskoj fonda Inicijative tri mora, koje će dodatno ojačati uključivanje Hrvatske u europski inovacijski financijski okvir – ključni korak za jačanje regionalne konkurentnosti i dugoročnog održivog rasta.
U ime Vlade Republike Hrvatske i premijera Andreja Plenkovića, prisutnima se obratila Kristina Bilić, državna tajnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije i izaslanica predsjednika Vlade RH. Naglasila je da je Ministarstvo putem CVCi i CVCi II programa osiguralo više od 115 milijuna eura iz EU fondova, čime je omogućeno pokretanje Fil Rouge Capital fonda II i III, te podrška za još dva nova VC fonda u 2025. godini. U kombinaciji s privatnim kapitalom, ove inicijative mobilizirat će više od 150 milijuna eura za financiranje startupova u najranijoj fazi razvoja.
Događanje je također istaknulo inovacijski zamah hrvatskog startup i scaleup ekosustava kroz niz inspirativnih panela i prezentacija investicija. Prvu je fireside raspravu vodila Mirna Marović, predsjednica CVCA-e, s Nenadom Marovcem, osnivačem i upravljačkim partnerom DN Capitala. S više od 25 godina iskustva, Nenad vodi jedan od najpoznatijih VC fondova u Europi, koji je do sada podržao 11 jednoroga, a govorio je o trendovima u venture capitalu i ulozi Hrvatske u europskom inovacijskom prostoru.

Davor Tremac, suosnivač i direktor tvrtke Fonoa, predstavio je svoje poduzetničko putovanje te razvoj Fone, hrvatske kompanije koja pomoću umjetne inteligencije automatizira globalnu poreznu infrastrukturu, uz naglasak na međunarodno širenje iz Hrvatske. Ivan Jelušić, suosnivač i direktor prodaje tvrtke Orqa FPV, podijelio je kako su iz Osijeka izgradili globalnog lidera u području autonomnih dronova. Zvonimir Sedlić, osnivač i direktor tvrtke Nutris, govorio je o skaliranju održive foodtech tvrtke usmjerene na proizvodnju proteina iz boba i ESG inovacije.
Nakon dodjele nagrada, program se nastavio fireside razgovorom s Slavenom Kordićem (Invera Equity Partners), Rogerom Blottom (Fil Rouge Capital) i Berislavom Marszalkom (Entrio), uz moderaciju Mirne Marović, koji su predstavili cijeli investicijski ciklus Entria – od VC ulaganja do izlaska i PE ulaska. U nastavku, Marko Galić (Provectus Capital Partners) i Suzana Škorija (Vetti Group), u razgovoru koji je moderirao Vladimir Nišević, predstavili su strategiju „kupi-i-izgradi“ kojom se Vetti pozicionirao kao regionalni lider u veterinarskim uslugama. Segment inovacija zaključen je diskusijom između Domagoja Oreba (Feelsgood Capital) i Perice Levatića (57hours), koju je moderirao Bernard Ivezić, na temu kako ulaganja s društvenim utjecajem mogu potaknuti održivi rast startupova.
Pobjednike nagrada BestInvest.hr 2025 odabrao je neovisni žiri sastavljen od istaknutih stručnjaka iz poslovne i investicijske zajednice. Žiri su činili: Hajdi Ćenan (predsjednica, CRO STARTUP), Ivana Gažić (predsjednica Uprave, Zagrebačka burza), dr. sc. Marijana Ivanov (profesorica, Ekonomski fakultet Zagreb), Bernard Ivezić (direktor i suosnivač, Unicorn Underground), dr. sc. Leo Mršić (prorektor za znanost i istraživanje, Algebra), Vladimir Nišević (glavni urednik, Forbes Hrvatska), Tamara Perko (predsjednica, HUB), Hrvoje Serdarušić (financijski konzultant, serdarusic.com), Martina Silov (predsjednica, CroAI), prof. dr. sc. Velimir Srića (Europska akademija znanosti i umjetnosti), Filip Stipančić (partner, Smion), Hrvoje Stojić (glavni ekonomist, HUP), Goran Šaravanja (glavni ekonomist, HGK) i Vid Zavalić (projektni menadžer, BIRD Incubator).
Za više informacija o nagradama i konferenciji posjetite: www.bestinvest.hr.