Svake godine početkom svibnja, Vrgorac je domaćin Dana jagoda – poljoprivrednog i kulturnog festivala kojim se slavi berba jagoda, a započinje u travnju.
Tijekom ovog festivala organiziraju se razna kulturna događanja i igre. Na manifestaciji posvećenoj kraljici voća, domaći proizvođači i ove su godine izložili svoje jagode, ali su i odgovorili na sve češće upite kupaca, zbog – kako kažu – “nepravedno kritiziranih cijena.”
Cijena jagoda ove sezone iznosi oko pet eura po kilogramu, što je izazvalo određeno negodovanje na društvenim mrežama i tržnicama, prenosi Dnevnik.hr.
No, proizvođači upozoravaju da je riječ o mukotrpnom poslu.
“Žetva počinje u šest ujutro i traje do podneva. Sunce, pognuta leđa, stalno u pokretu – nije to posao za svakoga,” kažu lokalni berači jagoda, koji smatraju da je cijena poštena.
Čini se da se i kupci slažu, jer je, unatoč rastućoj inflaciji, potražnja za vrgoračkim jagodama i dalje velika. Štoviše, mnogi dolaze iz drugih gradova – i država – kako bi ih kupili izravno od proizvođača.
“Teško ćeš naći bolje”
“Slatke su, slatke. Izabrali smo nekoliko zrelih. Došli smo iz Omiša zbog njih,” rekao je Igor, jedan od kupaca.
Radojka, dugogodišnja proizvođačica iz Vrgorca, rekla je: “Najbolje je kupovati jagode iz plastenika jer imaju mnogo manje pesticida, manje ih prskamo, zaštićene su. Što se tiče slatkoće – teško ćete naći bolje od naših.”
Ove godine sezona je zadovoljavajuća, a ima i dovoljno radnika. Najveći broj dolazi iz susjedne Bosne i Hercegovine. Dnevna zarada sezonskog berača može doseći i do 50 eura, a jedna osoba, ovisno o brzini i iskustvu, može ubrati između 10 i 15 gajbi jagoda dnevno.
Transparentno pakiranje
A kako prepoznati lokalne jagode? Zbog sve češćih prevara na tržnicama, proizvođači upozoravaju kupce u Hrvatskoj kako razlikovati domaće od uvoznih jagoda, piše Dnevno.hr.
“Naše jagode dolaze isključivo u prozirnoj ambalaži na kojoj jasno piše: ‘Vrgoračka jagoda – Hrvatska’. To je jedini siguran način da znate što kupujete,” poručuju proizvođači.