Na Rezalištu, popularnoj plaži na šibenskoj Brodarici koja je omiljena među roditeljima, dijete je opekla – meduza.
Ovo nije prvi slučaj da se meduze pojavljuju na Rezalištu. Prije svega desetak dana kupači su uočili kompas meduzu, riječ je o vrsti koja se sve češće pojavljuje na našoj strani Jadrana i očito prilično često na Rezalištu, piše Otvoreno more.
Zbog svoje prozirne strukture i činjenice da su u moru teško uočljive, kontakt s meduzom nerijetko se prvo osjeti, a tek naknadno i primijeti.
Što kada vas meduza opeče?
Najčešći simptomi su peckanje, žarenje i bol u području gdje vas je meduza opekla. Zatim svrbež, crvenilo i oteklina te pulsirajuća bol koja se širi u nogu ili ruku.
Ono što odmah možete napraviti je isprati opeklinu morskom vodom ili slanom fiziološkom otopinom, te ako je potrebno ukloniti pipke meduze s pincetom, nikako rukama. Opeklinu ne trljajte ručnikom ili pijeskom jer će se tada stanje samo pogoršati.
Preporučljivo je ne trljati mjesto ugriza i sljedećih dana izbjegavati izlaganje suncu.
Dakle:
1. Što prije izađite iz mora i morskom vodom ili slanom fiziološkom otopinom uklonite žarnice koje su ostale na koži. Nikako ne ispirite slatkom vodom jer će ona samo pogoršati simptome.
2. Imate li pri ruci kockice leda zamotajte ih u krpu ili ručnik i držite na opeklini oko 15 minuta kako bi se smanjilo naticanje. Hladne obloge preporuča se stavljati prvi dan pri čemu je potrebno i zaštititi to mjesto od sunca.
3. Opeklinu nježno namažite kremom koja sadrži antihistaminik ili analgetik. Opeklinu možete umiriti i alkoholnim octom.
Kod oteklina možete primijeniti i hladne obloge, a svakako je preporuka posjetiti liječnika, tim više ako osjetite bolove u trbuhu, mučninu i povraćanje, glavobolju, bolovi u mišićima ili grčeve, nesvjesticu, vrtoglavicu, smetenost ili otežano disanje.
J.T.