Predsjednik u odlasku navodno namjerava zabraniti bušenje nafte i plina u velikim područjima američkih obalnih voda
Američki predsjednik Joe Biden pozvati će se na 70 godina star zakon u pokušaju da spriječi budućeg predsjednika Donalda Trumpa da proširi bušenje nafte i plina u velikom dijelu američkih obalnih voda, izvijestio je Bloomberg u četvrtak.
Bidenova planirana izvršna uredba temeljit će se na Zakonu o zemljištu vanjskog kontinentalnog pojasa iz 1953., koji predsjedniku daje ovlast da trajno zaštiti vode od razvoja, rekli su anonimni izvori iz Bijele kuće. Prema tim izvorima, očekuje se da će Biden primijeniti zabranu na dijelove Tihog oceana u blizini Kalifornije i istočnog Meksičkog zaljeva u blizini Floride.
Bloomberg je zabranu opisao kao trajnu, uz napomenu da Zakon o zemljištu vanjskog kontinentalnog pojasa ne daje predsjednicima ovlasti da opozovu zaštitne naloge nakon što su izdani. Međutim, neke prethodne naredbe su zakonski osporene i izmijenjene.
Tijekom svog prvog mandata Trump je pokušao opozvati nalog bivšeg predsjednika Baracka Obame koji štiti 125 milijuna hektara Arktičkog i Atlantskog oceana, ali je njegov pokušaj sud odbio 2019.
Prije nego što je izabran 2020., Biden je obećao da neće dopustiti nove projekte bušenja na moru. Međutim, prekršio je ovo obećanje prošle godine kada je najavio tri nove prodaje zakupa nafte i plina u moru u Meksičkom zaljevu 2025., 2027. i 2029. godine. Bidenove tri prodaje najmanje su koje je objavio neki američki predsjednik u modernoj povijesti.
Trump je obećao značajno proširiti domaća energetska istraživanja i proizvodnju, izjavljujući u kampanji da hoće “bušilica, dušo, bušilica.” Novoizabrani predsjednik također je obećao poništiti Bidenove mandate za električna vozila, koji trenutno zahtijevaju da 67% novih lakih vozila i 46% vozila srednje nosivosti budu električni do 2032.
U odvojenom koraku objavljenom u utorak, Ministarstvo unutarnjih poslova SAD-a reklo je da će staviti 20-godišnju zabranu razvoja nafte, plina i geotermalne energije u planinama Ruby u Nevadi. Odjel je rekao da će održati 90-dnevnu javnu raspravu o prijedlogu, dodajući da su zabranu zatražila indijanska plemena, zaštitari prirode i lovci.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: