Predsjednik Biden u ožujku je navodno u tajnosti odobrio promjenu strogo povjerljivog nuklearnog stava SAD-a u jeku rastuće agresije nacija poput Rusije i Kine, ali je Bijela kuća u utorak rekla da je ovaj korak samo posao kao i obično.
Kao odgovor na izvješće The New York Timesa u kojem se sugerira da je nuklearno stajalište Washingtona promijenjeno kako bi se pozabavilo rastućim nuklearnim arsenalom Pekinga, glasnogovornik Bijele kuće rekao je novinarima da “smjernice izdane ranije ove godine nisu odgovor niti jednom entitetu, zemlji, niti prijetnja.”
“Ova administracija, kao i četiri administracije prije nje, objavila je Reviziju nuklearnog položaja i Smjernice za planiranje zapošljavanja u nuklearnom oružju”, rekao je glasnogovornik Bijele kuće Sean Savett.
“Iako je određeni tekst Smjernica klasificiran, njegovo postojanje ni na koji način nije tajna”, dodao je.
SAD MORA PROŠIRITI NUKLEARNI ARSENAL SUOČAN S PRIJETNJOM RUSIJE I KINE, UPOZORAVA OBAMIN OBAMINSKI SAVJETNIK
Pojavila su se pitanja u vezi s bilo kakvim potencijalnim promjenama američke nuklearne strategije odvraćanja nakon što je The New York Times u utorak izvijestio da je Biden pomaknuo strategiju Washingtona po “prvi put” kako bi se usredotočio na Kinu.
Ali 2022. Ministarstvo obrane objavilo je svoju “Strategiju nacionalne obrane, pregled nuklearnog položaja i pregled raketne obrane” u kojem je rečeno da će SAD zauzeti “integrirani” pristup američkim sigurnosnim prijetnjama, navodeći prvo Kinu, a zatim Rusiju.
Prošle je godine Pentagon potvrdio da Peking ima oko 400 nuklearnih bojevih glava u svojim zalihama, što je razina za koju su SAD prethodno procijenile da neće dosegnuti do kraja ovog desetljeća. Sada se očekuje da će Kina više nego utrostručiti svoje nuklearne zalihe do 2035., prema Udruženju za kontrolu naoružanja (ACA).
Unatoč zabrinutostima oko rastućih kineskih nuklearnih sposobnosti, Rusija i SAD pojedinačno još uvijek posjeduju više od 11 puta više nuklearnih bojevih glava od Kine — što čini 90% svjetskih nuklearnih zaliha, prema pregledu koji je ACA objavio u srpnju.
‘POVIJESNI PROBOJ’: SAD ODUSTAVLJA OBRAMBENA TRGOVINSKA OGRANIČENJA S GLAVNIM SAVEZNICIMA KAKO BI SE SUPROTSTAVILI KINI
U odgovoru na pitanja Fox News Digitala u srijedu, Bijela kuća ukazala je na komentare Savetta, koji je rekao: “Opet smo iznova izrazili zabrinutost zbog napredovanja nuklearnih arsenala Rusije, NR Kine (Narodne Republike Kine) i DNRK ( Demokratska Narodna Republika Koreja).”
“Kao što smo uvijek činili, preispitujemo naše politike i ažuriramo ih kada je to potrebno kako bismo uzeli u obzir nove geopolitičke uvjete”, dodao je. “Nastavit ćemo usmjeravati svoje napore na smanjenje nuklearnog rizika jačanjem odvraćanja i naše sklonosti rješavanju razlika kroz diplomaciju kontrole naoružanja.”
Smjernice su i dalje klasificirane, ali se očekuje da će Kongres primiti neklasificiranu reviziju dokumenta prije nego što Biden napusti dužnost sljedeće godine, izvijestio je Reuters.
“Postoji mnogo više kontinuiteta nego promjena”, rekao je Savett govoreći o ažuriranjima iz ožujka.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Kina je u srijedu odgovorila na izvješće Timesa i rekla da je “ozbiljno zabrinuta”.
“Nemamo namjeru sudjelovati u bilo kakvom obliku utrke u naoružanju s drugim zemljama”, rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning, dodatno kritizirajući američku strategiju odvraćanja i optužujući Washington da “izbjegne” svoju predanost razoružanju.