Dok se obožavatelj kripto valute Donald Trump priprema preuzeti vladu, Američki ured za financijsku zaštitu potrošača iznio je nove propise koji bi imali značajan utjecaj na izdavatelje stablecoina i pružatelje novčanika, iako je budućnost prijedloga i dalje upitna.
CFPB je poduzeo prvi proceduralni korak kako bi u petak otvorio prijedlog za javno komentiranje kojim bi se uspostavio okvir za primjenu Zakona o elektroničkom prijenosu sredstava na virtualne novčanike i stabilne kovanice – digitalne tokene povezane s vrijednošću stalne imovine, obično američke dolar. Iako to ima teške implikacije na način na koji bi američke tvrtke stabilcoina i pružatelji usluga kripto novčanika poslovale, to je u preliminarnoj fazi s Trumpom koji će stići u Bijelu kuću s ovlašću da imenuje novog šefa CFPB-a.
Za razliku od drugih voditelja agencija, poput onih u Komisiji za vrijednosne papire i burzu i Komisiji za trgovanje robnim ročnicama, čini se da direktor CFPB-a Rohit Chopra neće dobrovoljno odstupiti s dužnosti. Od osnutka agencije nakon globalnog financijskog sloma 2008., njezini su čelnici često zauzimali agresivniji stav od ostalih regulatora, a republikanski zakonodavci aktivno su nastojali oslabiti ovlasti CFPB-a.
Godine 2020. Vrhovni sud potvrdio je da predsjednik može otpustiti i zamijeniti direktora po želji – ovlast koju bi trebao imati Trump.
Ovaj regulatorni napor u posljednjem trenutku morao bi preživjeti dolazak čelnika kojeg je imenovao Trump prije nego što se mogao finalizirati i staviti na snagu. Čak i da je ovo konačno pravilo, Kongres predvođen republikancima imao bi priliku izbrisati ga svojim ovlastima za reviziju Zakona o Kongresu.
Ako bi preživjela, predložena uredba – i sada otvorena za javno komentiranje – gleda na stabilne kovanice kao na mehanizam plaćanja. Referenca postojećeg zakona na “sredstva” trebala bi uključivati stabilne kovanice, sugerira prijedlog, a vjerojatno bi mogla uključivati i druge nestabilnije kriptovalute poput bitcoina. “Prema ovom tumačenju, pojam ‘sredstva’ bi uključivao stabilne kovanice, kao i bilo koju drugu zamjenjivu imovinu na sličnom položaju koja djeluje kao sredstvo razmjene ili kao sredstvo plaćanja za robu ili usluge”, stoji u prijedlogu.
Dodatno se navodi da bi doseg zakona u financijskim “računima” trebao uključivati ”virtualne novčane novčanike koji se mogu koristiti za kupnju robe i usluga ili prijenose s osobe na osobu”, posebno ako se koriste za maloprodajne transakcije, a ne za kupnju i prodaja vrijednosnih papira ili robe.
Institucije koje pružaju takve račune potpadale bi pod regulatorne zahtjeve za otkrivanje potrošača i pružanje zaštite od neovlaštenih transakcija i mogućnost otkazivanja nepropisnih prijenosa. Ti vladini zahtjevi mogli bi biti u suprotnosti s načinom na koji su kripto operacije često postavljene – kao što su decentralizirane financije (DeFi) – kao platforme od osobe do osobe bez vanjskog uplitanja ili s tehnologijom novčanika koju korisnici mogu sami pokrenuti.
Skupina za zaštitu potrošača Better Markets pozdravila je prijedlog agencije u petak.
“Današnji prijedlog CFPB-a proširuje zaštitu EFTA-e na nebankarske digitalne mehanizme plaćanja”, rekao je Dennis Kelleher, predsjednik grupe, u izjavi. “To ne samo da bi zaštitilo potrošače, već bi i izjednačilo uvjete među digitalnim mehanizmima plaćanja bilo da uključuje bankovni tekući ili štedni račun ili drugi račun potrošačke imovine poput onih koje koriste tvrtke za kripto i video igre.”
Jack Solowey s Cato instituta, politički analitičar u konzervativnom think tanku, uzvratio je u objavi na društvenoj mreži X da su argumenti CFPB-a za ovo pravilo “sramotno uvjerljivi”, a da se uopće nije bavio decentraliziranim knjigama i novčanicima koji se sami hostiraju.
Bill Hughes, direktor globalnih regulatornih pitanja u Consensys, razvojnoj tvrtki za Ethereum, također se pobunio protiv poteza na X, predlažući: “Dodajte ovo na popis ‘zakonskih dekreta’ problema koje je potrebno popraviti.”