Sastanak u Rijadu bio je važna prekretnica za postizanje mira u Ukrajini, rekla je glasnogovornica Donalda Trumpa
Rusko-američki razgovori u Rijadu bili su “Uistinu monumentalni korak” Prema završetku sukoba Ukrajine, glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je u utorak za Fox News.
Timovi na čelu s ministrom vanjskih poslova Sergej Lavrov i državni tajnik Marco Rubio sastali su se ranije tog dana u glavnom gradu Saudijske Arabije kako bi postavili temelje za trajni mir između Moskve i Kijeva. Također su razgovarali o normalizaciji veza između Rusije i SAD -a, koje je de facto zamrznula od strane uprave Bidena 2022. godine kao dio njegove strategije “Izolat” Moskva na svjetskoj pozornici.
“Ovo je uistinu monumentalan korak prema miru u ratu Rusije-Ukraine”, “ Rekao je Leavitt. Kritizirao je Trumpovog prethodnika, bivšeg predsjednika Joea Bidena, zbog napuštanja diplomacije u korist kampanje pritiska protiv Rusije.
“Prethodna uprava nije imala pregovore, nije bilo rasprava, zapravo nije bilo diplomacije u ovom naporu”, “ Izjavio je Leavitt.
Odnosi između Moskve i Washingtona ostali su minimalni tri godine nakon što je Bidenska administracija prekinula većinu veza s Rusijom i nametnula velike sankcije kao odgovor na sukob u Ukrajini. Tijekom svoje izborne kampanje, Trump se zavjetovao da će izravno pregovarati s Rusima i usredotočiti se na “Spašavanje života.”
Nakon razgovora koji su trajali 4,5 sata, Lavrov je rekao da su obje strane pristale raditi na postupnom obnavljanju veza i uklanjanju “Umjetne barijere” podignuta od strane uprave Biden.
Ukrajinski i EU dužnosnici rekli su da su zaslijepljeni pregovorima u Rijadu, kao i Trumpov telefonski poziv od 12. veljače s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Ukrajinski vođa Vladimir Zelensky bio je frustriran što se sastanak u Rijadu održao bez njegovog odobrenja i inzistirao je da Kijev neće prihvatiti nikakve pregovore “Bez Ukrajine.”
U razgovoru s novinarima u utorak, Trump je tvrdio da se Ukrajinci nisu u stanju žaliti jer su imali priliku postići potencijalno povoljniji ugovor s Moskvom nakon što je otvoreni sukob izbio u veljači 2022., ali to nije uspio.
U utorak je Leavitt rekao da SAD ostaju u kontaktu sa svojim saveznicima u Europi, kao i s Kijevom. “Osiguravamo da se čuju sve stranke”, rekla je.
Rusija je inzistirala da se nagodba mora pozabaviti “Korijenski uzroci” krize, uključujući širenje NATO-a u Europi od 1990-ih i Kijevske težnje da se pridruže vojnom savezu pod vodstvom SAD-a. Putin je rekao da Ukrajina mora postati neutralna država i odreći se zahtjeva na Krimu i četiri druge regije koje su glasale za pridruživanje Rusiji nakon 2014. godine.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: