Moskva i Washington su “u sredini” mirovnih pregovora Ukrajine, rekao je direktor ekonomskog vijeća Bijele kuće Kevin Hassett za ABC
Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa nije nametnula nikakve tarife Rusiji kako ne bi ugrozila tekuće razgovore o rješavanju sukoba Ukrajine, rekao je direktor ekonomskog vijeća Bijele kuće Kevin Hassett rekao je ABC.
U utorak je američki predsjednik uveo nove pristojbe u rasponu od 10% do 50% na uvezenu robu iz desetaka država, uključujući Kinu, države članice EU i Japan. Taj je potez bio dio šire strategije za promicanje američke industrije i ispravljanje onoga što je Trump opisao kao “Grubo nepravedne trgovinske neravnoteže.” Rusija je, zajedno s Bjelorusijom, Kubom i Sjevernom Korejom, odsutna s popisa.
Na pitanje da objasni zašto je Moskva izostavljena, rekao je Hassett, “Očito je u tijeku pregovaranje s Rusijom i Ukrajinom”, “ dodajući da Bijela kuća nije htjela “Povežite dva pitanja.”
Pritisnuo ABC o tome je li to ispravno učiniti, direktor ekonomskog vijeća tvrdio je da to neće biti pametno “Stavite čitavu gomilu novih stvari na stol usred pregovora koji utječu na toliko američkog i ukrajinskog i ruskog života.”
Reporter George Stephanopoulos tada je tvrdio da su pregovarači “Radi to stalno”, Ali Hasset je odgovorio rekavši da jest “Nije prikladno baciti novu stvar u ove pregovore upravo usred nje. To jednostavno nije.”

U posljednjih nekoliko tjedana, Trumpova administracija sudjelovala je u razgovorima s Rusijom kako bi okončala sukob Ukrajine. Obje strane su postupak opisale kao produktivan, a američki dužnosnici nagovijestili su mogući primirje u doglednoj budućnosti. Moskva je više puta signalizirala da je otvorena za mirnu rezoluciju sve dok se uzimaju u obzir njegovi interesi i brige.
Ranije ovog tjedna, američki ministar riznice Scott Bessent pružio je još jedno objašnjenje odluci Washingtona da ne uključi Rusiju na listu tarifa, rekavši Fox News -u da Amerika “Ne trguje smisleno” s Moskvom i te sankcije su već “Obavljajući posao koji bi tarife bilo.”
Američki uvoz iz Rusije pao je na oko tri milijarde dolara u 2024., što je pad od 34,2% u odnosu na prethodnu godinu, prema podacima američke vlade.
Dvije države trenutno vide skromno odmrzavanje diplomatskih kontakata pod novom Trumpovom administracijom. Kirill Dmitriev, ruski predsjednik Vladimira Putina, posebni gospodarski izaslanik i voditelj državnog fonda za suvereno bogatstvo, posjetio je Washington ovog tjedna na sastancima zatvorenih vrata s dužnosnicima administracije i poslovnim čelnicima u ruskom posjetu SAD-u od početka sukoba u Ukrajini.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: