XRP je pretposljednjeg dana ove godine doveo do gubitaka u kriptovaluti jer je jači dolar opteretio globalne valute i imovinu, uključujući bitcoin, dok su azijska tržišta dionica u ponedjeljak pala.
XRP je potonuo više od 5% u posljednja 24 sata, pri čemu su dogecoin (DOGE), Solanin SOL, ether (ETH) i BNB pali za čak 2%. Ukupna tržišna kapitalizacija pala je za 3%, dok je CoinDesk 20 (CD20), indeks koji prati najveće tokene, minus stablecoin, pao za 3,5%.
Američke dionice pale su u petak i kako su ulagači smanjivali svoje pozicije usred neizvjesnosti koja se približava kraju godine. Azijsko-pacifički indeks preokrenuo je 5-dnevne dobitke, dok su terminski ugovori na američke indekse S&P 500 i Nasdaq ukazali na gubitke na američkoj sjednici od azijskih poslijepodnevnih sati.
BTC se povijesno kretao u suprotnom smjeru od indeksa američkog dolara (DXY), koji mjeri tečaj dolara u odnosu na glavne fiat valute, uključujući euro.
Snaga dolara uglavnom dolazi uoči stupanja novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa na dužnost krajem siječnja, gdje je obećao nekoliko politika za pomoć gospodarstvu u narednim godinama.
Kad dolar ojača, imovina denominirana u dolarima postaje privlačnija u usporedbi s kriptovalutama. Ulagači preferiraju tradicionalna ulaganja poput američkih državnih obveznica ili dionica, koja donose povrat u okruženju snažnog dolara.
To je, međutim, umanjilo nade u kontinuirani rast kripto valute usred niže likvidnosti i uzimanja dobiti na kraju godine među ulagačima. “Okupljanje Djeda Božićnjaka”, kolokvijalni izraz za bikovsku sezonsku pojavu viđenu u prosincu, nije uspjelo s padom cijena BTC-a od gotovo 4% ovog mjeseca (još uvijek je u porastu od 47% u posljednjem kvartalu, podaci pokazuju).
S druge strane, smanjena očekivanja o kontinuiranom smanjenju kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi doprinijela su padu cijena bitcoina i kriptovaluta u proteklom mjesecu.
Neki su, međutim, i dalje optimistični u pogledu dugoročnih kripto politika koje pomažu u jačanju tržišta unatoč nedostatku smanjenja stopa ili jakom dolaru.
“Za razliku od onoga što mnogi vjeruju, Bitcoin i altcoini nisu dosegnuli svoje najviše cijene unatoč tekućoj konsolidaciji potaknutoj smanjenjem kamatnih stopa prošlog tjedna”, rekao je Maksym Sakharov, suosnivač WeFi-ja, za CoinDesk u Telegram poruci. “Zabilježene rasprodaje proizlaze iz trzajne reakcije tržišta na neizvjesnosti povezane s makroekonomskom politikom. Fed se priprema za veće brojke sljedeće godine unatoč inflaciji blizu 2% godišnje referentne vrijednosti. To bi moglo promijeniti smjer monetarne politike i utjecati na tržište.
“Ali kada novoizabrani američki predsjednik Donald Trump preuzme dužnost sljedeće godine, više će korporativnih tvrtki ući u Bitcoin ekosustav kako propisi postanu povoljni. Ako se te projekcije ostvare, cijena Bitcoina također se može odvojiti od makroekonomskih čimbenika koji općenito pokreću njegovu intenzivnu volatilnost,” dodao je Saharov.