Američki State Department uklonio je izjavu sa svoje internetske stranice da ne podržava neovisnost Tajvana. Izvješće o Tajvanu zadržava protivljenje Washingtona jednostranim promjenama bilo iz Tajvana bilo iz Kine, koja taj otok smatra svojim, prenosi Reuters.
Ali osim što je izbačena fraza “ne podržavamo neovisnost Tajvana”, dodana je referenca na suradnju Tajvana s Pentagonovim projektom razvoja tehnologije i poluvodiča i navodi se da će SAD podržati članstvo Tajvana u međunarodnim organizacijama “gdje je primjenjivo”.
Sjedinjene Države, poput većine zemalja, nemaju formalne diplomatske veze s Tajvanom, ali su njegov najjači međunarodni podupiratelj i zakonski su dužne otoku osigurati sredstva za samoobranu. “Protivimo se bilo kakvim jednostranim promjenama statusa quo s bilo koje strane”, stoji na web stranici State Departmenta u ažuriranju objavljenom u četvrtak. “Očekujemo da se razlike u pogledu tjesnaca riješe mirnim putem, bez prisile, na način prihvatljiv ljudima s obje strane (Tajvanskog) tjesnaca”, navodi se.
Američka politika strateške dvosmislenosti
SAD, barem deklarativno, podržava politiku “jedne Kine”, tj. vidi Tajvan kao dio Kine, no zalaže se za miran rasplet sukoba koji još traje od Kineskog građanskog rata kada su 1949. kineski nacionalisti pobjegli od kineskih komunista na Tajvan. Iako Washington nije službeno priznao Tajvan kao suverenu državu, 1979. je potpisao važan sporazum s tim otokom kojim se obvezuje Tajvanu isporučiti dovoljna “obrambena sredstva i obrambene usluge” kako bi se mogao obraniti. Nije potpuno jasno bi li američka vojska priskočila u pomoć ako otok bude napadnut. SAD ni dan danas ne želi dati jednoznačan odgovor na to pitanje, a takva politika se zove politika “strateške dvosmislenosti”. Kina je poručila i Taipeiju i Washingtonu da će napasti Tajvan ako proglasi neovisnost. Kineska vojska periodično vrši vježbe desantne operacije i opkoljavanja otoka.
Tajvan pozdravio odluku SAD-a
Tajvanski ministar vanjskih poslova Lin Chia-lung “pozdravio je potporu i pozitivno stajalište o odnosima SAD-a i Tajvana prikazano u relevantnom sadržaju” web stranice, objavilo je njegovo ministarstvo u priopćenju. O promjenama u tekstu prva je u nedjelju izvijestila službena tajvanska novinska agencija. Tekst o neovisnosti Tajvana također je uklonjen 2022., prije nego što je vraćen mjesec dana kasnije.
Tajvanska vlada odbacuje tvrdnje Pekinga o suverenitetu te ističe da samo ljudi na otoku mogu demokratski odlučiti o svojoj budućnosti. Tajvan kaže da je već neovisna država koja se zove Republika Kina, što je njegovo službeno ime.
Peking opisuje Tajvan kao svoje “temeljne interese”, redovito osuđujući svaku podršku Taipeiju iz Washingtona. Premda je američki predsjednik Donald Trump uznemirio Tajvan otkako je prošlog mjeseca preuzeo dužnost kritikom dominacije Tajvana u proizvodnji poluvodiča za čipovem njegova administracija navodi snažne riječi podrške Tajvanu. Prošlog su tjedna kroz Tajvanski tjesnac zaplovili prvi brodovi američke mornarice nakon Trumpove inauguracije.
Peking zasad šuti
Tajvansko ministarstvo vanjskih poslova reklo je u odvojenom priopćenju da je kanadski ratni brod Ottawa u nedjelju uplovio u tjesnac. Tajvan se suočio s pojačanim vojnim pritiskom Pekinga, uključujući gotovo svakodnevne upade kineskih ratnih zrakoplova i ratnih brodova u tajvanske vode i njegov zračni prostor.
Tajvansko ministarstvo obrane priopćilo je da je u nedjelju otkrilo 24 kineska vojna zrakoplova kako izvode “zajedničku patrolu borbene spremnosti” zajedno s kineskim ratnim brodovima oko Tajvana. Kinesko ministarstvo obrane nije odgovorilo na upite za komentar o internetskoj stranici State Departmenta, kanadskom ratnom brodu ili obnovljenoj vojnoj aktivnosti.
Tajvan, Trump i kontrola nad izuzetno bitnom industrijom čipova