U razgovoru za ukrajinski Espresso, Oleg Ribačuk, bivši potpredsjednik Vlade za europske integracije i šef Tajništva Viktora Juščenka, analizirao je najnovije političke promjene u Ukrajini. Osobito se osvrnuo na značajan utjecaj Andrija Jermaka, šefa Ureda predsjednika Volodimira Zelenskog, na formiranje vlade i donošenje ključnih odluka, ali i na mogućnost da Kijev razvije vlastito nuklearno naoružanje.
Ribačuk je istaknuo da se, unatoč kadrovskim promjenama unutar vlade, suštinski ništa nije promijenilo. Premijer Denis Šmigal je, prema njemu, “odahnuo” zbog posljednjih smjena, ali nova energija i svježe ideje koje je predsjednik obećao nisu se materijalizirale. Umjesto toga, mnogi su “presloženi kreveti” ostali na istom mjestu, a jedina vidljiva promjena jest povećanje utjecaja Jermaka. On je, kaže Ribačuk, postao ključna figura iza većine kadrovskih odluka, stavljajući pod svoju kontrolu sve veći broj dužnosnika.
Jedan od primjera Jermakovog utjecaja jest prelazak Irine Vereščuk, dosadašnje potpredsjednice Vlade, na poziciju zamjenice šefa Ureda predsjednika, gdje će biti zadužena za društvena pitanja. Ribačuk tvrdi da je dotična pokazala ambicije postati ministricom obrane, ali da je njezina energija iskorištena u drugom smjeru, pod Jermakovim nadzorom.
Together with @ZelenskyyUa, we had a video call with @jimmyfallon, the US TV presenter and actor.
We discussed options for cooperation that would make it possible to draw the world’s attention to the events in 🇺🇦. The President invited @jimmyfallon to 🇺🇦. pic.twitter.com/XITEY2uOMf
— Andriy Yermak (@AndriyYermak) August 26, 2022
Izrael kao uzor
Jermakov sveprisutni utjecaj, kaže Ribačuk, stvara izazove za druge političke aktere. Spominje primjere bivših ministara koji su bili stručni i energični, ali su zbog prevelike samoinicijative uklonjeni iz vlade. “Ako ste vrlo energični i predsjedniku se to svidi, naići ćete na problem s Jermakom”, istaknuo je Ukrajinac.
Ribačuk se posebno osvrnuo na sve češće rasprave o upotrebi nuklearnog oružja. Upozorio je na ozbiljne implikacije te prijetnje, ističući da se Ukrajina mora pripremiti za moguće scenarije. Prema njegovim riječima, Rusija koristi prijetnju nuklearnim oružjem kao sredstvo političkog pritiska, a međunarodna zajednica je svjesna te opasnosti. “Svaka ozbiljna rasprava o nuklearnom oružju podiže rizik globalne destabilizacije, a mi moramo biti spremni na takve prijetnje,” upozorio je Rybachuk.
Nastavio je: “Stoga, ako ostanemo bez izbora, kao rezultat ruske agresije, uvjerit ćemo se da zapravo Zapad i NATO nisu u stanju ispuniti svoje obveze prema Ukrajini te ćemo ubrzati oslobađanje vlastitog oružja. Dapače, možemo tehnički i realno početi proizvoditi vlastito nuklearno oružje, po uzoru na Izrael koji je rekao da u tamo nema nuklearnog oružja, ali ako treba, nuklearno ćemo udariti na agresore.”
Priprema za izbore
Također je spomenuo ukrajinsku diplomaciju, napominjući da je Dmitro Kuleba, ministar vanjskih poslova na odlasku, izgubio dio svojih ovlasti zbog Jermaka, koji je preuzeo vodeću ulogu u međunarodnim pregovorima. Kulebin pokušaj stvaranja novog ministarstva za Ukrajince u inozemstvu naišao je na nervoznu reakciju predsjednika Zelenskog, što Ribačuk vidi kao znak Kulebinog pada s političke scene.
Bivši potpredsjednik također se osvrnuo na europske integracije. Prema njegovim riječima, Europska unija neće tolerirati političke igre unutar Ukrajine, posebno ne u kontekstu korupcije i energetske politike, gdje je ukrajinska vlada već napravila nekoliko ozbiljnih pogrešaka, uključujući skandal u vezi s promjenom vodstva Ukrenerga.
Ribačuk smatra da će, bez obzira na razvoj rata, politička scena u Ukrajini u dogledno vrijeme doživjeti značajne promjene. Političari su već počeli pripremati terene za nove izbore, a brojni signali iz međunarodne zajednice sugeriraju da bi pregovori o završetku sukoba mogli započeti u narednim mjesecima.

Prevelike predsjedničke ovlasti
Na kraju, Ribačuk je upozorio da Ukrajina mora ozbiljno razmotriti ograničenje ovlasti predsjednika i njegovog ureda, kako bi spriječila preveliku koncentraciju moći. “Ako ne promijenimo pravila igre, sljedeći predsjednik će ponovno imati previše ovlasti, što nije u interesu demokracije”, zaključio je.
Novo tajanstveno oružje mijenja pravila igre? Ukrajina lansirala moćni obrambeni adut