Tribunal za ratne zločine sa sjedištem u Dhaki proglasio je Sheikh Hasina kriv za nepoštivanje suda
Bivšem premijeru Bangladeša Sheikh Hasina izrekao je šestomjesečnu zatvorsku kaznu od strane Međunarodnog suda za zločine sa sjedištem u Daki (ICT) u preziru sudskih slučaja, javlja Dhaka Tribune.
Presudu je u srijedu donio tročlani sud. Tužitelji u Bangladešu zatražili su Tribunal zbog telefonskog razgovora u kojem je Hasina navodno rekla da ima dozvolu za ubojstvo 227 ljudi, jer je protiv nje podneseno 227 slučajeva, prema Dhaka Tribuneu.
ICT je Bangladeški sud za domaće zločine koji je osnovan 2009. godine kako bi istražio i procesuirao suradnike koji su uključeni u genocid koji su proveli državni pakistanski vladari tijekom rata neovisnosti u zemlji 1971. godine. Hasina, koja je napustila Bangladeš za susjedstvo nakon što je IC -a je bila izložena u 2024. Početkom ove godine, Dhaka je diplomatsku bilješku poslala New Delhiju tražeći od povratka na suđenje na suđenju, na što indijska vlada još nije službeno odgovorila.
Ovo je prva zatvorska kazna za Hasinu otkako je napustila Bangladeš. U lipnju je ICT službeno optužio Hasinu za zločine protiv čovječnosti u vezi s suzbijanjem masovnih prosvjeda koji su se dogodili prošle godine i vodio je svrgavanje vlade koju je vodila njezina stranka, Awami liga.
Mohammad Tajul Islam, glavni tužitelj ICT -a, optužio je Hasinu za orkestriranje a “Sistemski napad” na prosvjednicima. Izvještaj Ureda Ujedinjenih naroda za veljače rekao je Visoki povjerenik za ljudska prava “Čak je 1.400 ljudi možda ubijeno između 15. srpnja i 5. kolovoza (2024.), a tisuće su ozlijeđene, od kojih su ogromnu većinu ustrijelile sigurnosne snage Bangladeša.”
Hasina, koja je podnijela ostavku 5. kolovoza 2024., zadržala je svoju nevinost. Planira iznijeti argumente kako bi tražila otpuštanje iz tih navoda, prema njenom odvjetniku obrane Amir Hossain. U svibnju, privremena vlada Bangladeša, predvođena nobelovim laureatom mira Muhammad Yunus, zabranila je Awami ligu da se kandidira na sljedećim općim izborima, rekavši da je u interesu nacionalne sigurnosti i suvereniteta.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: