Vjerojatno postoji malo osoba koje još uvijek nisu posjetile Modru Špilju na Biševu na otoku Visu. Špilja ima dva otvora, jedan manji, umjetno produbljen, kroz koji može proći čamac na vesla i taj otvor nema utjecaja na rasvjetu u špilji. Drugi je otvor poput svoda i mnogo je širi, nalazi se na južnoj strani špilje ispod razine mora te kroz njega prodire sunčeva svjetlost.
Tajanstvena i magična unutrašnjost prirodnog fenomena zadivljujuće nebesko plave boje mora, rezultat je sunčeve svjetlosti koja prodire kroz podvodni otvor i reflektira se od vapnenačkog dna. Ovaj optički fenomen prisutan je u unutrašnjosti špilje te stvara nevjerojatan ugođaj.
Za otkriće Modre špilje zaslužan je bečki slikar Eugen Baron Ransonnet koji ju je 1884. godine otkrio tijekom svoje ronilačke ekspedicije. Njegovo otkriće označilo je početak turizma u Dalmaciji, a Modra špilja postala je od tada nezaobilazna atrakcija Jadrana. Od 1951. zaštićena je kao geomorfološki spomenik prirode.
Povodom 140. godišnjice otkrića Modre špilje na Biševu, Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije pridružila se proslavi organizirajući izložbu podvodne fotografije pod nazivom “Ispod mora, ispod zemlje” u bivšem vojnom tunelu “Gatula” na Biševu.
Komiža je biser hrvatskog Jadrana
Izložba prikazuje prizore podmorja Viškog arhipelaga te ostalih dijelova jadranskog akvatorija. Autori fotografija su Dalibor Andres, Danijel Frka, Ivana Grgić, Damir Zurub, Marjan Radović, Srđan Vrančić i Božidar Vukičević koji već godinama vjerno bilježe i dokumentiraju podmorski svijet Jadrana.
Riječ je o najboljim podvodnim fotografima čije su fotografije mahom osvajale prva mjesta na svjetskim natjecanjima, a čiji je rad prepoznat brojnim domaćim i međunarodnim nagradama.
“Ovu posebnu godišnjicu Modre špilje odlučili smo spojiti s umjetnošću, a ovaj put to je
umjetnost naših podvodnih fotografa i zahvaljujem im od srca na ovim prekrasnim prizorima koje su za nas zabilježili. Na ovome projektu pridružila su nam se najveća imena podvodne fotografije, čak i oni koji ne znaju mnogo o fotografiji znaju što ova imena znače i predstavljaju. Ovom izložbom željeli smo pokazati kako turizam treba biti nešto što oplemenjuje našu prirodu, kulturu i nasljeđe, a upravo je umjetnost ta poveznica koja sve to spaja u jednu lijepu priču. Također, želimo se pokloniti našoj prirodnoj baštini i poželjeti dobrodošlicu svima koji žele otkriti suštinu Dalmacije koja je nježna, puna tragova povijesti i divnih krajolika i takvu je sačuvati za sve buduće generacije”, rekla je direktorica Turističke zajednice Splitsko – dalmatinske županije, Ivana Vladović.
Splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban pridružio se čestitkama na organizaciji ovakvog jedinstvenog događaja i naglasio kako je Komiža uistinu biser hrvatskog Jadrana.
“Puno je toga neobično ovdje na Komiži i na Biševu, već pri prvim taktovima limene glazbe i klapske pjesme podsjetilo me na seriju ‘Malo misto’, po meni jednu od najboljih serija na ovim prostorima. A onda se vratim u realnost i vidim da nismo u ‘Malom mistu već u biseru
hrvatskog Jadrana, Komiži. Ovdje se trenutno odvija toliko događaja, festival mora Rota
Palagruzona, izložba ‘Ispod mora, ispod zemlje’, 140. obljetnica Modre špilje… Zbog toga
zahvaljujem prije svega fotografima na tome što će nam pružiti jedinstvenu priliku da vidimo što se nalazi ‘u zemlji i pod morem’”, rekao je Boban.
Gradonačelnica Komiže Tonka Ivčević istaknula je kako se ova izložba održava u sklopu Festivala mora Rota Palagruzona, najvažnijeg događaja za sve Komižane.
“Ova izložba odlično se nadopunjuje s Festivalom mora Rota Palagruzona koji slavi naše ribare na koje smo itekako ponosni i koji stoljećima ribare otokom Palagružom i viškim arhipelagom. Zahvaljujem se svim autorima koji su ustupili fotografije, imat ćemo cijelo ljeto prekrasnu izložbu u tunelu Gatula na Biševu i svakako pozivam sve Komižane i ostale posjetitelje da obiđu ovu jedinstvenu izložbu”, naglasila je gradonačelnica Komiže.
Fotografije će u tunelu biti izložene sve do 1. listopada 2024. te će izložba do tada biti otvorena za sve posjetitelje. Ova lokacija je zaista posebna zbog svog povijesnog značaja,
a sam otok Biševo predstavlja prirodnu oazu koja savršeno odgovara tematici izložbe.
*Tekst je nastao u okviru projekta ”Zelenim koracima do zaštite okoliša” kojeg je financijski podržala Agencija za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.