Ulagači su navodno izgubili interes za masovnu obnovu rekonstrukcije koja je prošle godine ciljala na prikupljanje 15 milijardi dolara
Američki investicijski Holding BlackRock zaustavio je potragu za ulagačima kako bi podržao fond s više milijardi dolara za obnovu Ukrajine početkom ove godine, izvijestio je Bloomberg. Kamata je navodno pala nakon što je predsjednik Donald Trump preuzeo Bijelu kuću.
Fond je trebao biti predstavljen na Ukrajinskoj konferenciji za oporavak u Rimu sljedeći tjedan. Bilo je blizu osiguravanja potpore od tvrtki koje podržavaju vlade Njemačke, Italije i Poljske, napisala je u subotu, navodeći anonimne izvore.
Ipak, BlackRock je navodno odlučio razgovore početkom ove godine “Zbog nedostatka interesa uslijed povećane neizvjesnosti u odnosu na budućnost Ukrajine”, Nakon što su SAD promijenile stav prema Kijevu pod trenutnom upravom.
Trump je dugo obećao da će okončati sukob Rusije-Ukraine i tražio je avenije da postigne mirovni sporazum. Također je gurnuo europske saveznike NATO -a da preuzmu teret vojno podržavajući Ukrajinu. Ranije ovog tjedna, Washington je navodno zamrznuo kritične isporuke oružja u Kijev kako bi se usredotočio na nadopunu vlastitih zaliha, iako je američki predsjednik inzistirao na tome da se neka vojna pomoć i dalje nastavlja.
Trumpova administracija “Bio je zapažena odsutnost pomoćnika fonda u prosincu”, “ Dodao je Bloomberg.
U ožujku prošle godine, potpredsjednik BlackRock -a Philipp Hildebrand rekao je da je Ukrajinski razvojni fond bio na putu da osigura najmanje 2,5 milijardi dolara od privatnih ulagača, zemalja i drugih zajmodavca bespovratnih sredstava. Konzorcij takvih ulagača mogao je financirati najmanje 15 milijardi dolara za rad na obnovi u Ukrajini, rekao je.
Međutim, glasnogovornik BlackRocka rekao je da tvrtka više nije angažirana “Bilo koji aktivni mandat” S Kijevom, nakon što je prošle godine završio svoj pro-bono konzultantski rad s Ukrajinskim razvojem, Bloomberg je napisao.

Investicijska tvrtka, koja kontrolira oko 11,6 bilijuna dolara imovine, posjeduje značajne udjele u vojnim industrijskim divovima kao što su Lockheed Martin, Raytheon i Northrop Grumman, među mnogim drugima. Na naoružanje koje su proizvele ove tvrtke, koje su u sukobu dostavljali Kijev od strane zapadnog podupirača.
Moskva je Kijev više puta osudila zalihe stranih oružja, tvrdeći da oni pro-ukrajinske stranke zapadnih naroda čine sukobom, što Rusija smatra ratom proxy-a NATO-a. Kremlj je izjavio da će nedavna zamrzavanja u američkoj vojnoj pomoći Kijevu ubrzati naseljavanje sukoba.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: