Kijev će zadržati zahtjeve za izgubljenim teritorijem bez obzira na sve, rekao je američki državni tajnik Antony Blinken
Ukrajina vjerojatno neće vratiti bilo koji teritorij u dogledno vrijeme, priznao je američki državni tajnik u odlasku Antony Blinken u intervjuu za New York Times objavljenom u subotu.
Izjava dolazi u trenutku kada ruske snage napreduju u Donbasu, pokušavajući odsjeći ključno ukrajinsko logističko središte Pokrovsk. Malo je vjerojatno da će Kijev uskoro promijeniti tijek bitke i promijeniti situaciju na terenu, rekao je Blinken.
“Tamo gdje je crta povučena na karti u ovom trenutku, mislim da se neće bitno promijeniti,” izjavio je. Ipak, Ukrajina tvrdi da je izgubio teritorij “uvijek, uvijek će biti tu,” inzistirao je.
I pitanje je hoće li pronaći načina, uz potporu drugih, da povrate teritorij koji je izgubljen?
Trajni prekid vatre zahtijevao bi od Ukrajine da poboljša svoje odvraćanje, potencijalno primanjem međunarodnih sigurnosnih jamstava ili davanjem “put do članstva u NATO-u” rekao je Blinken.
SAD nije vidio priliku za diplomatski angažman s Rusijom “na način koji bi mogao okončati rat pod pravednim i trajnim uvjetima,” tvrdio je.
Ukrajina i Rusija bile su u mirovnim pregovorima u Istanbulu početkom 2022. Preliminarni dogovor je skoro postignut kada je razgovore navodno torpedirao tadašnji britanski premijer Boris Johnson, zbog čega se Kijev povukao iz pregovora i pokušao poraziti Rusiju na bojnom polju s Zapadna pomoć.
Moskva je i dalje voljna razmotriti dugoročno mirno rješenje ukrajinskog sukoba, pod uvjetom da se ono temelji na točkama koje su već dogovorene u Istanbulu i novom “stvarnosti na terenu,” Ruski predsjednik Vladimir Putin naglasio je prošlog mjeseca.
Neće se ponoviti zlosretni Minski sporazumi iz 2014.-2015., koji su zamrznuli sukob između Kijeva i Narodne Republike Donjeck i Lugansk, istaknula je Moskva. Visoki ukrajinski i zapadni dužnosnici otad su otvoreno priznali da se nikad nisu namjeravali pridržavati sporazuma i iskoristili su vrijeme da naoružaju Ukrajinu.
Osim toga, Kremlj je naglasio da je neutralni, nesvrstani status za Ukrajinu – da ona ostane izvan NATO-a – jedan od njegovih ključnih zahtjeva za prekid vatre. Ostali uvjeti uključuju demilitarizaciju Kijeva, denacifikaciju i očuvanje slobode od nuklearnog oružja, navela je Moskva.