Nakon uvodnog tjedna u rujnu, koji je obilježilo izuzetno vruće i sparno vrijeme, stigla je nagla promjena vremenskih prilika. Prema vremenskoj prognozi čeka nas žestoki kraj ljeta uz naglu promjenu.
Početak novog radnog tjedna donio je kišu, lokalne poplave i nepovoljne vremenske uvjete, zbog kojih je za mnoge učenike prvi dan škole bio poprilično neugodan. Kiša i grmljavina zahvatile su velik dio zemlje, donoseći sa sobom osvježenje, ali i izazivajući poteškoće u prometu i svakodnevnom životu.
Prema prognozama, ni sredinom tjedna situacija neće biti stabilna, iako neće cijela Hrvatska biti pogođena lošim vremenom. Prema riječima stručnjaka iz Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), srijeda će donijeti pretežno sunčano vrijeme u većem dijelu zemlje, s lokalnom maglom u unutrašnjosti tijekom jutra.
Vrijeme u srijedu
Ipak, navečer se na sjevernom dijelu Jadrana očekuje postupno naoblačenje, uz mogućnost kiše, pljuskova i grmljavine tijekom noći. Vjetar će biti slab, s umjerenim sjeverozapadnim vjetrom na istoku zemlje, dok će u popodnevnim satima na sjeveru početi puhati južni vjetar. Na Jadranu će se tijekom jutra još ponegdje zadržati jaka bura, dok će tijekom dana zapuhati jugozapadnjak i sjeverozapadnjak, a na sjevernom Jadranu jugo.
Krajem tjedna Hrvatsku čeka žestoki oproštaj od ljeta: Stiže nešto ogromno, pazite na imovinu
Što se tiče temperatura, u srijedu nas očekuju jutarnje vrijednosti od 9 do 14 °C u unutrašnjosti, dok će na Jadranu biti nešto toplije, s temperaturama između 17 i 22 °C. Najviše dnevne temperature kretat će se uglavnom između 23 i 28 °C, što znači da će unatoč povremenim pljuskovima i oblačnom vremenu, mnogi dijelovi zemlje zadržati relativno ugodne temperature. DHMZ je izdao žuto upozorenje za Jadran, što znači da se očekuju potencijalno opasni vremenski uvjeti na tom području, dok je ostatak zemlje u zelenom, što upućuje na stabilnije i povoljnije vrijeme.
Situacija se mijenja u drugoj polovici tjedna
No, situacija se znatno mijenja u drugoj polovici tjedna. Kako prenosi Istramet, već u četvrtak nas očekuje dodatno pogoršanje vremena s čestim kišama, pljuskovima i grmljavinom. Najveći problem očekuje se u petak, kada će prema prognostičkim modelima, temperature u Zagrebu pasti na svega 8 °C, što je značajan pad u usporedbi s prethodnim danima.
U središnjoj Hrvatskoj i Zagrebu temperatura će se u samo dva dana spustiti i do 20 stupnjeva, što predstavlja drastičnu promjenu vremenskih prilika.
Ova nagla promjena vremena protegnut će se i na vikend, kada se očekuju hladnija jutra i prvi ovogodišnji mraz u pojedinim dijelovima zemlje. Ovakve nagle promjene vremena karakteristične su za prijelazna godišnja doba, a pred nama je, čini se, dinamičan i nepredvidiv kraj rujna.
Stiže ogromna količina oborina, prijete poplave
Ogromna količina padalina predviđa se duž dinarskog planinskog lanca od zapadne Slovenije do Albanije i preko Alpa, s mogućim lokalnim oborinama koje dosežu količinu od 200 do 400 milimetara. Takve količine nedvojbeno imaju potencijal za štetne poplave, a mogle bi dovesti i do pojave snijega, naročito u predjelima Alpa višima od 2000 metara.
S drugim hladnim valom, temperature će pasti na vrijednosti ispod uobičajenih za ovaj dio klimatološke jeseni, odnosno za osam do 12 stupnjeva ispod prosjeka i zadržati se nad ovim područjima Italije, Austrije, Slovenije i Hrvatske čak nekoliko dana. Doduše, treba reći kako niti u ostatku Europe, osim krajnjeg istoka te Arktika, neće biti znatno toplije.
“Dosad smo imali dugotrajne vrućine. Danas je stiglo osvježenje, a vrućina će biti još u nastavku ljeta pa i početkom jeseni, ali će biti rijetki izuzeci. U tom smislu je došao kraj vrućem ljetu, imat ćemo još sunčanih razdoblja, nova promjena vremena stiže krajem tjedna i za vikend koja će dodatno spustiti temperature, poručio je za Jutarnji meteorolog DHMZ-a Izidor Pelajić.
Ipak, nije htio potvrditi bombastične prognoze o hladnom valu krajem sljedećeg tjedna. Unatoč tome što na sedmodnevnim prognozama DHMZ-a piše da, primjerice u Zagrebu, temperatura tijekom dana neće prelaziti 11 stupnjeva, uz gotovo konstantnu kišu od četvrtka do nedjelje, Pelajić je upozorio da nije moguće prognozirati koliko će kiše pasti na nekom području.
“Moguće je da nam isti alat izbaci podatke za, primjerice Dubrovnik, da će u određenom vremenskom razdoblju pasti pet litara kiše i da će pasti 200 litara kiše. To je veliki raspon, ali vjerojatnost da se dogodi jedna ili druga opcija je ista, početne postavke koje smo unijeli su iste. Moguće je da se materijalizira i najmanje vjerojatna opcija”, zaključio je Pelajić.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.