Prije nekoliko godina u javnosti se pojavila ideja o uvođenju školskih uniformi kao obveznih rekvizita u nastavi. Pobornici te ideje, koja je dosad zaživjela u nekolicini škola, tvrdili su da se time suzbijaju sve nejednakosti među djecom. No, protivnike su te uniforme podsjećale na vremena bivše države, kad je đacima bila propisana obvezno nošenje plavih ili crvenih “kuta”.
HDZ-ova vlast u Splitsko-dalmatinskoj županiji došla je uoči početka školske godine na još neobičniju ideju. U dokumentu kojeg je potpisao HDZ-ov župan Blaženko Boban, traži se da prvog dana nove školske godine, u ponedjeljak, nastava u svim školama u županiji počne intoniranjem hrvatske himne.
“Na adrese svih škola u Splitsko-dalmatinskoj županiji poslane su preporuke da nova školska godina započne intoniranjem nacionalne himne. Resorni pročelnik i župan uputili su ravnateljima poziv da nova školska godina započne primjerenim isticanjem nacionalnih obilježja i izvođenjem nacionalne himne”, stoji u dokumentu kojeg je na Facebooku objavio županijski Domovinski pokret.
NOVA ŠKOLSKA GODINA ĆE U ŠKOLAMA NAŠE ŽUPANIJE ZAPOČETI NACIONALNOM HIMNOM
Na adrese svih škola u SD županiji poslane…
Objavljuje Domovinski pokret Splitsko-dalmatinska županija u Petak, 6. rujna 2024.
Pjevanje himne postaje groteskno
Resorni ministar Radovan Fuchs smatra da nema potrebe izdavati takve naredbe. “Nije to loše – pjevanje himne, ali mislim da nema potrebe u ovom trenutku za nikakve centralne naredbe po tom pitanju, ali ako neka škola, ako neki ravnatelj, ako neki učitelji, roditelji na razini škole, školski odbor odluči da žele pjevati himnu, dapače”, poručio je ranije Fuchs.
Reakcija je stigla i od njegove prethodnice, Blaženke Divjak. Ona je poručila da bi se vlasti trebale baviti tisućama djece koje žive u neprikladnim uvjetima. Pjevanje himne se, po njenim riječima, pretvara u grotesku.
“Meni je naša himna prekrasna, svečana i volim je, ali je pitanje kako bih se osjećala da je svako jutro trebam pjevati. I to prije druge kave. Učenici u školi uče da je himna (grč. pjesma, hvalospjev) reprezentativna pjesma, najčešće države, koja se pjeva ili svira u svečanim i službenim prilikama. Ako je tome tako kako opravdati da je početak nastave svaki dan svečana i službena prilika? ‘Evo, dragi učenici, sada ste otpjevali himnu, pa svečano i službeno pristupite testu iz matematike‘”, sarkastično je komentirala Divjak, a potom oplela po dijelu političke zajednice koji se nije proslavio objašnjavanjem gdje su i što studirali i koje su zvanje stekli.
Rasprava o svakodnevnom pjevanju himne u školama pomalo se pretvara u grotesku.
Meni je naša himna prekrasna, svečana…
Objavljuje Blaženka Divjak u Petak, 6. rujna 2024.
Domoljublje kao paravan za kriminal
“Možda pojedinim ministrima i političarima, koji ne znaju kako se zove i koliko je trajao studij koji su navodno završili u susjednoj državi, nedostaje da oni nisu tamo svaki dan pjevali himnu na svečanom i službenom početku nastave. Na koju su svečano i službeno dolazili! A sad ozbiljno, ta rasprava služi ovima iz vladajuće koalicije da odvrate pažnju od stvarnih velikih pitanja i neuspjeha.
Domovinski pokret bi nastavu u školama započinjao himnom, odgovorio im Fuchs
Primjerice, tisuće i tisuće djece žive u neprikladnim uvjetima u domovima za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, ali za ove frajere koji o tome trebaju brinuti, to nije tema. Valjda bismo i toj djeci trebali narediti da pjevaju himnu kada god se osjećaju loše i spavaju na podu“, napisala je na Facebooku.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.