Pritisak novog američkog predsjednika Donalda Trumpa na Europsku uniju u kontekstu potrebe da ova kupuje još više američkog plina i nafte počeo je još tijekom predizborne kampanje u SAD-u, a nastavio se i nakon pobjede na izborima početkom studenog.
Ako je itko uopće i mislio da se Trump tada šalio, sigurno je ostao razuvjeren nakon što je Trump, poslije jučerašnje inauguracije, već iduće jutro u Bijeloj kući ponovio da će uvesti carine od 25 posto na sve kanadske proizvode, dok će uvođenje carina Europskoj uniji ovisiti o tome hoće li ona htjeti povećati svoj uvoz američkih energenata.
Zoran Meter: Tko je u EU pogriješio i zašto Trump kao asteroid juri prema Zemlji
Trumpove ucjene daju rezultate
Osvrnimo se sada što na ovu temu u utorak, 21. siječnja, piše medij Politico. On navodi kako Europska unija očekuje da će održati razgovore s dužnosnicima Sjedinjenih Država vezano uz njegove gore navedene pritiske i zahtjeve – a zapravo ucjene.
Glasnogovornica EU-a Anna-Kaisa Itkonen u tom kontekstu u utorak kaže slijedeće, odgovarajući na pitanje Politica: “Prioritet je razgovarati, angažirati se rano, razgovarati o zajedničkim interesima i zatim biti spreman za pregovore.”
Medij podsjeća da su ove izjave reakcija Trumpovo „brzo stavljanje na nišan Europske unije“ svega nekoliko sati nakon što je položio prisegu za drugi mandat predsjednika SAD-a, i prenosi njegov odgovor novinarima na pitanje kako bi EU mogla izbjeći visoke carine: “Jedina stvar koju (europljani, op.GN.) mogu učiniti je brzo kupiti našu naftu i plin.“
Itkonen je upozorila da iako sama izvršna vlast EU-a “ne kupuje niti prodaje LNG ili bilo koje drugo gorivo”, njezino osoblje će razgovarati s Trumpovim dužnosnicima.
“Moramo uspostaviti kontakt s njima i vidjeti kako dalje. Ali konkretno, ne počinjemo od nule – to je nešto o čemu su na najvišoj razini i EU i SAD vodili rasprave o LNG-u. Ono što smo mi učinili tijekom godina sa strane EU-a jest osigurati da LNG infrastruktura postoji tako da tvrtke mogu kupiti ovaj LNG.”
SAD je već drugi najveći dobavljač plina za EU i najveći izvor LNG-a. Do 2025. zemlje EU-a uvezle su više od polovice svog LNG-a iz Amerike.
Međutim, europski uvoz ukapljenog plina iz Rusije također je porastao posljednjih tjedana, dosegnuvši rekordno visoku razinu za prvu polovicu mjeseca, usred zahlađenja diljem kontinenta.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen prethodno je podržala ideju o kupnji više američkog goriva kako bi se iskorijenila njegova ruska alternativa.
“Zašto ga ne zamijeniti američkim LNG-om, koji je jeftiniji za nas i snižava nam cijene energije?” rekla je u studenom. “To je nešto o čemu možemo ući u raspravu, također [gdje je] naš trgovinski deficit u pitanju.”
Međutim, govoreći na medijskoj konferenciji u utorak, njemački vicekancelar Robert Habeck rekao je da je malo vjerojatno da bi njegova zemlja mogla kupiti puno više LNG-a s obzirom da oko 90 posto njezinog uvoza već dolazi iz američkih izvora.
“Ne možemo učiniti puno više”, rekao je, dodajući da bi Njemačka teoretski mogla razmisliti o “kupnji manje plina iz plinovoda iz Norveške”. Ali to bi “sve poskupjelo”, rekao je.
Prema Habecku, nametanje tvrtkama da kupuju LNG iz SAD-a, a ne gdje god je najjeftiniji, je “suprotno od tržišnog gospodarstva”- zaključuje svoj tekst Politico.
Europski uvoz ruskog LNG plina na ‘rekordnim razinama’
Predsjednica EK: skupo nas je koštala neovisnost o ruskim energentima
Ovoj vijesti dodali bismo i onu prema kojoj je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen (UvdL), u utorak, 21. siječnja, na Svjetskom gospodarskom forumu u švicarskom Davosu izjavila kako je neovisnost Europske unije o energetskim izvorima iz Rusije skupo koštala Europsku uniju.
“Naš uvoz plina iz Rusije pao je za gotovo 75%, kupujemo samo 3% nafte i nimalo ugljena iz Rusije. Ali sloboda ima cijenu. Europski potrošači i tvrtke vidjeli su vrtoglavo visoke cijene energije, koje za mnoge tek trebaju pasti.” – rekla je UvdL.
Prema njenim riječima, Europska unija je u rekordnom roku smanjila svoju ovisnost o Rusiji, dok je istovremeno optužila Rusiju za smanjenje opskrbe i ucjene.
“A sada naša konkurentnost ovisi o nižim cijenama i njihovoj stabilnosti. Čista energija je srednjoročno rješenje. Stvara radna mjesta i jača našu neovisnost.” – rekla je UvdL i pozvala na ulaganja i razvoj tehnologija čiste energije, uključujući energiju nuklearne fuzije i nove geotermalne tehnologije.
Podsjećamo da su izjave predsjednice Europske komisije očito motivirane visokim cijenama plina u Europi koji se dogodio zbog prekida ukrajinskog tranzita ruskog plina s početkom ove godine, kao i hladnije zime, bez vjetra na sjeveru Europe potrebnog za tamošnje vjetroelektrane. Zbog toga je cijena „plavog energenta“ sada oko 500 dolara za tisuću kubika, što je 2,7 puta više od prosječnih cijena na njemačkim burzama u pretkriznom petogodišnjem razdoblju.
Trump potpisao niz uredbi velike važnosti za SAD, svijet, Ukrajinu: Evo najzanimljivijih