- Bolivijski predsjednik Luis Arce odbacio je optužbe za orkestriranje državnog udara, označivši ih lažima i rekavši da je general Juan José Zúñiga djelovao samostalno.
- Arceova izjava uslijedila je nakon Zúñigine tvrdnje da je predsjednik dirigirao pobunom kako bi ojačao svoju popularnost.
- Arceove pristaše okupile su se ispred predsjedničke palače, nudeći političku podršku.
Bolivijski predsjednik Luis Arce u četvrtak je optužbe da stoji iza pokušaja puča protiv svoje vlade ljutito nazvao “lažima”, rekavši da je general koji ga je očito vodio djelovao na svoju ruku i obećavši da će se suočiti s pravdom.
Arceovi komentari, njegovi prvi novinarima od neuspjelog očitog državnog udara u srijedu, došli su nakon što je uključeni general, Juan José Zúñiga, tvrdio bez pružanja dokaza da mu je predsjednik naredio da provede pobunu kako bi povećao svoju slabu popularnost.
To je potaknulo nagađanja o tome što se stvarno dogodilo, čak i nakon što je vlada objavila uhićenje 17 osoba, većinom vojnih časnika. Oporbeni senatori i kritičari vlade pridružili su se zboru onih koji sumnjaju, nazvavši pobunu “samodržavnim udarom”.
BOLIVIJSKI PREDSJEDNIK PREŽIVIO PROPAO DRŽAVNI UDAR, POZIVA NA ‘POŠTOVANJE DEMOKRACIJE’, UHIĆEN GENERAL VOJSKE
Neki Bolivijci rekli su da vjeruju Zúñiginim optužbama. Igraju se s inteligencijom naroda, jer nitko ne vjeruje da je to bio pravi puč, rekao je 48-godišnji odvjetnik Evaristo Mamani.
Arce i njegova vlada oštro su demantirali te tvrdnje. “Nisam političar koji će steći popularnost krvlju naroda”, rekao je u četvrtak.
U međuvremenu, Arceove pristaše okupile su se ispred predsjedničke palače u četvrtak, dajući malo političkog prostora za disanje borbenom vođi dok su vlasti izvele nova uhićenja u neuspjelom puču koji je potresao ovu ekonomski problematičnu zemlju.
Među 17 uhićenih osoba su zapovjednik vojske, general Zúñiga, i bivši mornarički viceadm. Juan Arnez Salvador, koji su privedeni dan ranije. Svi su suočeni s optužbama za oružanu pobunu i napade na vladinu infrastrukturu, te kaznama od 15 godina zatvora ili više, rekao je državni odvjetnik César Siles.
BOLIVIJA SE BORI S POSLJEDICAMA NEUSPJELOG POKUŠAJA PUČA DOK NACIJA TEŽI PONOVNOJ STABILNOSTI
Predsjednik je tvrdio da u plan nisu bili uključeni samo vojni časnici, već i ljudi koji su otišli u mirovinu iz vojske i civilnog društva. Nije pojasnio.
Južnoamerička nacija od 12 milijuna gledala je u srijedu u šoku i zbunjenosti kako se čini da su se vojne snage okrenule protiv Arcea, preuzimajući kontrolu nad glavnim trgom prijestolnice oklopnim vozilima, opetovano zabijajući mali tenk u predsjedničku palaču i bacajući suzavac na prosvjednike.
Viši član kabineta Eduardo del Castillo rekao je da je među uhićenima jedan civil, identificiran kao Aníbal Aguilar Gómez, koji je bio ključni “ideolog” osujećenog državnog udara. Rekao je da su navodni urotnici počeli kovati urotu u svibnju.
Interventna policija čuvala je vrata palače, a Arce — koji se borio s nestašicom strane valute i goriva u zemlji — pojavio se na predsjedničkom balkonu dok su njegovi pristaše jurili na ulice pjevajući nacionalnu himnu i navijajući dok je iznad njih pucao vatromet. “Nitko nam ne može uzeti demokraciju”, urlao je.
Bolivijci su odgovorili skandiranjem: “Lucho, nisi sam!”
Analitičari kažu da erupcija javne potpore Arceu, čak i ako je kratkotrajna, pruža mu predah od ekonomske bare i političkih previranja u zemlji. Predsjednik je u sve dubljem rivalstvu s popularnim bivšim predsjednikom Evom Moralesom, svojim nekadašnjim saveznikom koji je prijetio da će izazvati Arcea 2025.
“Predsjednikovo upravljanje bilo je vrlo loše, nema dolara, nema benzina”, rekao je politički analitičar iz La Paza Paul Coca. “Jučerašnji vojni potez malo će pomoći njegovom imidžu, ali nije rješenje.”
Ubrzo nakon što su vojni manevri u srijedu bili u tijeku, postalo je jasno da svaki pokušaj preuzimanja vlasti nije imao značajnu političku podršku. Pobuna je prošla beskrvno na kraju radnog dana. U izvanrednoj sceni, Arce se žestoko raspravljao sa Zúñigom i njegovim saveznicima licem u lice na trgu ispred palače prije nego što se vratio unutra da imenuje novog zapovjednika vojske.
“Ono što smo vidjeli krajnje je neobično za državne udare u Latinskoj Americi i izaziva zabrinutost”, rekao je Diego von Vacano, stručnjak za bolivijsku politiku na teksaškom sveučilištu A&M i bivši neformalni savjetnik predsjednika Arcea. “Arce je jučer izgledao kao žrtva, a danas kao heroj, braneći demokraciju.”
Govoreći u Paragvaju u četvrtak, zamjenik američkog državnog tajnika za upravljanje, Rich Verma, osudio je Zúñigu, rekavši da je “demokracija i dalje krhka na našoj hemisferi”.
Kratkotrajna pobuna uslijedila je nakon mjeseci rastućih napetosti između Arcea i Moralesa, prvog bolivijskog predsjednika starosjedilačkog naroda. Morales je organizirao dramatičan politički povratak otkako su ga masovni prosvjedi i smrtonosno gušenje natjerali da podnese ostavku i pobjegne 2019. godine – svrgavanje uz podršku vojske koje njegovi pristaše osuđuju kao državni udar.
Morales je obećao da će se kandidirati protiv Arcea 2025. godine, što je uznemirilo Arce, čija je popularnost pala kako se devizne rezerve zemlje smanjuju, izvoz prirodnog plina naglo pada, a vezanost valute za američki dolar pada.
Moralesovi saveznici u Kongresu učinili su gotovo nemogućim da Arce vlada. Novčana kriza je pojačala pritisak na Arce da ukine subvencije za hranu i gorivo koje su iscrpljivale državne financije.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Ministar obrane Edmundo Novillo rekao je novinarima da Zuñigin pokušaj puča ima svoje korijene u privatnom sastanku u utorak na kojem je Arce otpušten zbog prijetnji zapovjednika vojske na nacionalnoj TV da će uhititi Moralesa ako se pridruži utrci 2025.
Ali Zuñiga nije dao dužnosnicima nikakve naznake da se sprema preuzeti vlast, rekao je Novillo.
“Priznao je da je počinio neke ekscese”, rekao je o Zuñigi. “Oprostili smo se na najprijateljskiji način, zagrljajima. Zuñiga je rekao da će uvijek biti uz predsjednika.”
Prodemokratski zagovornici već su izrazili sumnju da se bilo kakvoj istrazi koju vodi vlada može vjerovati.
“Neovisnost pravosuđa je u osnovi ravna nuli, vjerodostojnost pravosuđa je na dnu”, rekao je Juan Pappier, zamjenik direktora za Ameriku u Human Rights Watchu. “Ne samo da danas ne znamo što se dogodilo, vjerojatno nikada nećemo saznati.”