Ciklona “Boris” sa sobom je donijela brojne probleme diljem srednje Europe, dok se Hrvatska, iako pošteđena najvećih nevolja, sada suočava s novim izazovima. Nakon što je već izazvao kaos u Beču, a Mađari se pripremaju za njegov dolazak, ciklona bi do početka sljedećeg tjedna trebala zahvatiti i Hrvatsku.
Tomislav Novosel iz Glavnog centra za obranu od poplava Hrvatskih voda u kontaktu je s mađarskim kolegama, a za Jutarnji list kaže kako Mađari očekuju vodostaj koji će biti u top 5 ikada izmjerenih, a on će se preliti i k nama.
“Na Dravi i Muri ne očekujemo možda niti redovne mjere obrane od poplave jer su dotoci manji od prognoziranih, primjerice, dvostruko manji nego što su to bili u kolovozu prošle godine, što je dobro, jer se neće preklopiti s velikim valom Dunava. Kolege iz Mađarske prognoziraju vrlo visoki Dunav u Budimpešti, na razini višoj od 800 cm, a takvih je u povijesti bilo samo pet. Vrh vodnog vala očekuje se tamo krajem tjedna, s petka na subotu”, kaže Tomislav Novosel.
Superćelija ⛈️ snimljena u Makarskoj u petak.
Zadivljujuće🖼️poslao nam je lovac na oluje.
📷 Luka Berheide/WeatherChaseTV pic.twitter.com/zZaJ6020yd
— DHMZ (@DHMZ_HR) September 16, 2024
Gdje ulazi u Hrvatsku?
Nakon toga, Vodni val će se uputiti diljem Mađarske oko 220 km, odnosno oko tri dana do Hrvatske u koju ulazi u Batini. Prognozira se kako ga se može očekivati početkom sljedećega tjedna.
“Možemo očekivati vrlo visoku razinu, znači na plus 700 cm. Također, možemo reći da ćemo i mi zabilježiti visinu vodostaja u top pet ikad izmjerenih u Batini. Od 2006. godine i 2013. godine, kada smo imali velike vodne valove tamo su nasipi još ojačani, ali treba iskontrolirati situaciju. Sigurno smo već sada da će naselje Zeleni Otok kod Batine biti pod vodom, bilo je i u lipnju ove godine kada je tamo izmjereno plus 642 cm, znači sada tamo mještani mogu očekivati pole metra do metar viši vodostaj”, prognozira Novosel, savjetujući da inventar dignu na prve katove kuća, ponegdje i na druge etaže.
Nakon kaosa u središnjoj Europi Boris stiže i u Hrvatsku: Evo gdje će prvo udariti
Dunavski val bi Hrvatskom mogao putovati tri dana, a on će polučiti još jedna efekt – usporit će rijeku Dravu. “Sigurno do Osijeka, a možda i do Belišća, računamo da nekih 50 kilometara neće “dozvoliti” Dravi da utječe u Dunav jer će se dići vodostaj. Zato je dobro da nemamo veliki dotok Drave”, priča Novosel.
Ipak, u ponedjeljak se očekuju nove oborine na dunavskom slivu, u Češkoj i Mađarskoj, a u Austriji će se početi topiti snijeg. No to ne bi trebalo dodatno dići vodostaje, ali će utjecati na intenzitet opadanja vodostaja, koji će biti usporen.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.