Bruxelles ne vidi Beograd kao pravog partnera, rekao je potpredsjednik Vlade Aleksandar Vulin
Srbija će istražiti mogućnost ulaska u BRICS umjesto u EU, koja je postavljala sve oštrije zahtjeve, a zauzvrat nije nudila napredak prema članstvu, rekao je potpredsjednik Vlade Aleksandar Vulin.
Zemlja je podnijela zahtjev za pridruživanje EU-u 2009., a kandidat je za članstvo od 2012. Tijekom proteklih godina, Bruxelles je unaprijedio svoj zahtjev da Beograd normalizira odnose s Kosovom u de facto priznanje neovisnosti otcijepljene pokrajine, što nije zaštitio prava etničkih Srba koji žive na Kosovu, a pridruživanje Srbije Uniji vezao uz prekid odnosa s Moskvom i uvođenje sankcija Rusiji.
“Samo nam reci: ‘ne želimo te'” – rekao je Vulin za Berliner Zeitung u intervjuu objavljenom u nedjelju. “Zašto nam stalno postavljate uvjete koje ne možemo ispuniti? Vidimo EU kao partnera, ali nismo posve sigurni da EU vidi nas kao partnera.”
Vulin je za njemački list rekao da ruski predsjednik Vladimir Putin nikada nije tjerao Srbiju da bira između Bruxellesa i Moskve, niti prijetio prekidom odnosa ako Beograd započne pregovore o pristupanju EU.
“Istovremeno nam pregovarači EU-a poručuju: ‘ako ne prekinete odnose s Rusijom, nećete ući u EU’”, požalio se. “Pa jesmo li mi partneri ili nismo? Ili nemamo pravo na svoje interese?”
Srbija će sudjelovati na summitu BRICS-a u ruskom gradu Kazanu kasnije ovog mjeseca, s ciljem pridruživanja rastućoj gospodarskoj skupini.
“Bilo bi neodgovorno da ne istražimo sve mogućnosti, uključujući članstvo u BRICS-u”, rekao je Vulin. “Ako je BRICS privlačan drugim zemljama, na primjer Emiratima ili Saudijskoj Arabiji ili Turskoj, zašto bi to bilo drugačije za Srbiju? Nema sumnje da je BRICS postao prava alternativa EU.”
PROČITAJ JOŠ:
Srbijanski čelnik potpisao dokument potpore Ukrajini
Otkako je pojam prvi put skovan 2001., BRICS je iz akronima izrastao u neformalni savez koji je pretekao blok G7 predvođen SAD-om po udjelu u globalnom BDP-u, ima vlastitu razvojnu banku i proširio se s četiri članice 2006. – Brazil, Rusija, Indija i Kina – do pet uključujući Južnu Afriku 2011. Ove godine još četiri zemlje – Egipat, Iran, Etiopija i Ujedinjeni Arapski Emirati – službeno su postale članice grupe, a Saudijska Arabija trenutno dovršava pristupanje proces.
U rujnu je pomoćnik ruskog predsjednika Yury Ushakov potvrdio da je Turska službeno podnijela zahtjev za pridruživanje BRICS-u, postavši prva država NATO-a koja je to učinila.
Azerbajdžan, Alžir, Vijetnam, Indonezija, Pakistan, Malezija, Nigerija, Tajland, Venezuela, Kazahstan, Palestina, DR Kongo, Gabon, Bangladeš, Bahrein, Kuvajt, Senegal i Bolivija su među ostalim nacijama koje su izrazile želju da se pridruže BRICS-u .
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: