Velika Britanija donijela je odluku o premještanju 700 vojnika na Cipar, pripremajući ih za moguću hitnu evakuaciju britanskih državljana iz Libanona.
Ova mjera dolazi uslijed sve intenzivnijih sukoba u toj zemlji, pri čemu je izraelska vojska nastavila bombardiranje južnih dijelova Libanona – prenosi Sky News. Premijer Keir Starmer uputio je jasnu poruku svim Britancima koji se još uvijek nalaze u Libanonu da odmah napuste zemlju.
Britanska vlada potvrdila je kako će premještanje vojnih snaga na Cipar omogućiti dodatnu podršku državljanima Ujedinjenog Kraljevstva koji se nalaze u Libanonu, gdje trenutna situacija eskalira iz dana u dan.
Kraljevsko ratno zrakoplovstvo također je stavilo svoje zrakoplove i helikoptere u stanje pripravnosti za eventualnu pomoć, bude li potrebna evakuacija.
Izbjegavanje ponavljanja kaosa iz Afganistana
Ovaj potez predstavlja prvu fazu britanskog plana za izvanredne situacije u Libanonu – izvijestio je The Guardian. Vlada želi izbjeći situaciju poput one iz 2021. godine, kada su britanski državljani bili evakuirani iz Afganistana pod izuzetno teškim okolnostima.
Govoreći o trenutnim izazovima, Keir Starmer izjavio je kako vlada “pojačava planove za nepredviđene situacije”, naglašavajući potrebu za spašavanjem britanskih državljana dok se situacija u Libanonu pogoršava. Također je pozvao na smirenje napetosti između Izraela i Libanona, dodajući da bi obje strane trebale “povući se s ruba” sukoba.
Starmer je iz zrakoplova na putu za New York, gdje će razgovarati sa svjetskim liderima na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda, dodatno upozorio Britance u Libanonu. “Najvažnija poruka večeras za britanske državljane u Libanonu jest da odmah napuste zemlju”, rekao je. Također je naglasio da je sada ključni trenutak za odlazak, ističući kako je važno spriječiti daljnju eskalaciju sukoba i postići prekid vatre.
Podsjetimo, libanonsko ministarstvo zdravstva izvijestilo je o tragičnom broju žrtava, navodeći kako je najmanje 569 osoba poginulo, a 1645 ozlijeđeno u izraelskim zračnim napadima. Među poginulima je 50 djece i 94 žene, što čini ovu krizu najkrvavijom u Libanonu od završetka građanskog rata 1990. godine.

Britanska vojna prisutnost na Cipru
Dolazak novih britanskih vojnika na Cipar dodatno će pojačati već značajnu prisutnost Ujedinjenog Kraljevstva u regiji. Britanske snage već su raspoređene u bazi RAF Akrotiri, dok se brodovi Kraljevske mornarice, RFA Mounts Bay i HMS Duncan, nalaze u istočnom Mediteranu, spremni pružiti logističku podršku ako situacija eskalira.
Ministar obrane John Healey hitno je napustio laburističku konferenciju kako bi prisustvovao sastanku s ministrima, obavještajnim šefovima i diplomatima. Sastanak, održan u utorak poslijepodne, imao je za cilj ocijeniti spremnost britanske vlade za eventualnu evakuaciju i daljnje sigurnosne korake.
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda, António Guterres, upozorio je kako Libanon riskira da postane “druga Gaza”, ističući kako trenutna kriza prijeti destabilizaciji cijele regije. Josep Borrell, visoki predstavnik EU za vanjsku politiku, također je izrazio zabrinutost zbog sukoba, opisujući eskalaciju između Izraela i Hezbollaha kao “skoro punopravni rat”.
Sirene i odlazak u skloništa u izraleskoj prijestolnici: Daljnja eskalacija sukoba