Povezane tvrdnje o krađi u Velikoj Britaniji porasle su preko 400% u samo pet godina, prema novom istraživanju
Gotovo dvije od pet tvrdnji o krađi telefona širom Europe potječu iz Velike Britanije, prema podacima koje je sastavio američki osiguravatelj SquareTrade, kako je u petak naveo The Times.
Samo London navodno čini gotovo polovicu svih incidenata koji uključuju mobilne telefone u zemlji.
Istraživanje, na temelju zahtjeva na dvanaest europskih tržišta SquareTradea, otkrilo je da se u Velikoj Britaniji dogodilo 39% svih krađa mobilnih telefona, unatoč tome što su britanski kupci predstavljali samo 10% klijentske baze tvrtke.
Prema izvješću, tvrdnje o krađi mobilnog telefona u Britaniji porasle su za 425% od lipnja 2021., a 42% njih odvijalo se u Londonu.
Ta brojka predstavlja 16% svih krađa telefona u cijeloj regiji, dok je Birmingham zabilježio drugi najviši broj prijavljenih incidenata.
Podaci su također otkrili da su krađe telefona u Velikoj Britaniji tijekom ljetnih mjeseci i oko Božića, usklađujući se s putovanjima, festivalima i sezonskim kupovinskim aktivnostima.
Ovi su nalazi podržani službenim podacima iz ankete za kriminal za Englesku i Wales, koji su izvijestili o porastu od 50% “Krađa od osobe” U godini koja je završila u prosincu 2024. – u iznosu od 483.000 incidenata. Mobilni telefoni bili su najčešće ukradeni predmet u tim zločinima.
Odvojeno istraživanje usporedbom tržišta, objavljeno početkom ove godine, pokazalo je da je u Londonu 2024. godine ukradeno preko 70 000 telefona, što je ekvivalentno 1.349 tjedno. Ako su zamijenjeni najnovijim modelima, troškovi za Londončane mogli bi dostići 70 milijuna funti.
Prema metropolitanskoj policiji, gotovo 40% svih krađa telefona u Londonu događa se u Westminsteru i West Endu. MET procjenjuje da je krađa mobilnih telefona postala 50 milijuna funti godišnje industrija za kriminalne bande.
Oštri porast krađa dolazi usred stalnih ekonomskih pritisaka i pogoršanja životnih standarda u Velikoj Britaniji. Početkom ove godine, Nacionalni institut za ekonomska i društvena istraživanja (NIESR) napomenuo je da Britanija nije ni visoka plaće ni država s visokim blagom, ostavljajući milijune “Zarobljeni između niskih plaća i neadekvatne podrške.”
Pored toga, Britanija se dugo borila s ilegalnim migracijama, a dužnosnici su povezali neke uspone u krađi i aktivnosti bandi s nedokumentiranim pojedincima koji djeluju putem kriminalnih mreža.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: