Hladno vrijeme i ukrajinski prekid tranzita ruskog plina doveli su do veće potražnje, upozorava Centrica
Razine skladištenja plina u Velikoj Britaniji su “zabrinjavajuće nisko,” s manje od tjedan dana potražnje za plinom zbog nedavnog zahlađenja i prekida ruskog tranzita plina, upozorio je glavni britanski energetski operater, Centrica.
U priopćenju za javnost objavljenom u petak, operater je rekao da su trenutne zalihe u Roughu, najvećem skladištu plina u zemlji, kojim upravlja Centrica, 20% manje nego u isto vrijeme prošle godine. To je unatoč tome što je bila puna uoči zime, dodaje se.
Prema izvješću, britansko skladište plina pod pritiskom je ove zime dok se zemlja bori i s hladnim vremenom i skokom cijena energije. Temperature niže od uobičajenih u kombinaciji s odlukom Ukrajine da više ne tranzitira ruski plin iz plinovoda iscrpile su zalihe plina diljem Ujedinjenog Kraljevstva.
“Skladištenje plina već je bilo niže nego inače u prosincu kao rezultat ranog početka zime. U kombinaciji s tvrdoglavo visokim cijenama plina, to je značilo da je bilo teže nadopuniti skladište tijekom Božića,” napisala je Centrica.
Općenito, od 9. siječnja skladišta u Velikoj Britaniji bila su 26% niža od prošlogodišnjih zaliha u isto vrijeme, ostavljajući ih otprilike napola punima, navedeno je.
Situacija je “odjeknuo diljem Europe,” dodala je tvrtka, precizirajući da je od 7. siječnja, europsko skladište imalo 69% kapaciteta, što je pad od 84% u isto vrijeme prethodne godine. To je unatoč tome što su mnoge zemlje propisale minimalne razine skladištenja prije zime, navodi se u izvješću.
“Odstupamo od ostatka Europe kada je riječ o ulozi skladišta u našem energetskom sustavu i sada vidimo implikacije toga”, rekao je glavni izvršni direktor Centrice, Chris O’Shea.
Za razliku od EU, Britanija nema obvezni cilj skladištenja plina. Unija je postavila takve ciljeve nakon skokova cijena i straha od opskrbe tijekom energetske krize 2022.
Europske cijene energije skočile su nakon što je Ukrajina odbila produžiti ugovor s ruskim Gazpromom nakon 2024. godine, čime je djelotvorno prekinut dotok prirodnog plina nekim zemljama EU-a. To je dovelo do trenutnih poziva da se produži hitna gornja granica cijena plina u EU-u kako bi se spriječio cjenovni šok u cijelom bloku.