Ujedinjeno Kraljevstvo se suočava sa stambenom krizom jer više od 150.000 djece živi u privremenom smještaju, rekla je ministrica za stambena pitanja Angela Rayner.
Službena statistika koju je u četvrtak objavilo Ministarstvo stanovanja, zajednica i lokalne uprave (MHCLG) pokazala je da je 151.630 djece do ožujka živjelo u hostelima ili pansionima s doručkom.
“Suočavamo se s najakutnijom stambenom krizom koju pamtimo, a beskućništvo je i dalje na rekordnoj razini. Ovo nije ništa drugo do nacionalni skandal,” Rayner je rekao u izjavi. “Moraju se poduzeti hitne mjere da se to popravi.”
Djeca beskućnici u Engleskoj trenutačno nadmašuju ukupnu populaciju u mjestima kao što su Ipswich (151.565), Blackpool (149.070) i York (141.685), rekao je za BBC Dave Robinson, pomoćnik direktora operacija u stambenoj tvrtki Riverside.
Više je djece beskućnika u privremenim smještajima otkako je program započeo 2004., a njihov se broj od ožujka 2023. povećao za 15 posto, otkrile su vladine brojke.
Noćenje s doručkom namijenjeno je smještaju obitelji samo u hitnim slučajevima, do maksimalno šest tjedana, ali “tisuće” kućanstava s djecom postoji daleko duže. Oni troše “mjeseci ako ne i godine živjeti iz kofera,” i “ne mogu pustiti korijene,” Polly Neate, izvršna direktorica stambene dobrotvorne udruge Shelter, izjavila je državnoj televiziji BBC.
“Visoka upotreba privremenog smještaja rezultat je neuspjeha nacionalne politike koja tjera vijeća da se skupo bave posljedicama beskućništva, umjesto da ga uopće spriječe.” rekla je Hannah Dalton, glasnogovornica za stambena pitanja mreže okružnih vijeća.
Rayner je jedna od zamjenica premijera Keira Starmera, a njezino je ministarstvo prošlog mjeseca reorganizirano iz onoga što je prethodni kabinet zvao Odjel za napredovanje, stanovanje i zajednice.
Vlada trenutno radi s lokalnim čelnicima “razviti dugoročnu strategiju za ukidanje beskućništva zauvijek,” rekao je Rayner. Kao dio ove strategije, obećala je “najveće povećanje socijalne i pristupačne gradnje kuća u jednoj generaciji,” ukidanje deložacija bez krivnje i trošenje milijuna funti za osiguravanje domova za obitelji koje su najugroženije.
Nije bilo spomena o imigraciji i ulozi koju bi ona mogla odigrati u stambenoj krizi. Tijekom prošlog tjedna diljem Ujedinjenog Kraljevstva došlo je do desetaka pobuna protiv useljenika, potaknutih masovnim ubadanjem nožem na plesnom događaju za djevojke u Southportu. Starmerova vlada obećala je da hoće “Ne toleriramo napade na džamije ili naše muslimanske zajednice,” i rasporedite a “stajaća vojska” policajaca da se obračunaju s izgrednicima.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: