Dva bivša britanska ministra obrane pridružila su se pozivima da britanske trupe budu dio mirovnih snaga u poslijeratnoj Ukrajini.
Boris Johnson, koji je bio premijer kada je Vladimir Putin pokrenuo rusku invaziju punog opsega u veljači 2022., jedan je od onih koji su nedavno sugerirali da bi britanske trupe trebale biti dio europskih snaga poslanih da čuvaju granicu Ukrajine prema bilo kojem budućem prekidu vatre s Rusijom.
Francuski premijer Emmanuel Macron navodno je u prosincu otputovao u Varšavu kako bi razgovarao o toj ideji s Donaldom Tuskom, dok se Europa sprema da nova američka administracija Donalda Trumpa potencijalno osporava zapadnu potporu Kijevu. No, poljski premijer brzo je pojasnio da takvi planovi nisu na stolu.
Uoči očekivanog sastanka sa Sir Keirom Starmerom, ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky rekao je novinarima ovog tjedna da planira pokrenuti to pitanje tijekom nadolazećeg putovanja britanskog premijera u Kijev.
Govoreći uoči posjeta, dva konzervativna bivša ministra obrane – Grant Shapps i Sir Gavin Williamson – pozvala su Sir Keira da se posveti takvom planu.
Sir Gavin, koji je tu dužnost obnašao 18 mjeseci u vladi Therese May, rekao je za Telegraph: “To je svakako nešto što bih podržao. Očito svi želimo doći do situacije u kojoj će se ponovno uspostaviti mir u Ukrajini, a potrebno je osigurati da se to radi samo u interesu Ukrajine.”
Dodao je: “Bit će od apsolutno vitalne važnosti za budućnost da sigurnost Ukrajine podupiru drugi, bilo da je riječ o NATO-u ili o zemljama poput Ujedinjenog Kraljevstva koje se mogu smatrati pouzdanim partnerima.”
G. Shapps, koji je godinu dana služio kao ministar obrane dok nije izgubio mjesto na općim izborima u srpnju, rekao je za novine: “Doprinos britanskih trupa poslijeratnim mirovnim snagama nedvojbeno bi bio dobrodošao potez, ali to jedva da zagrebe površinu onoga što Ukrajina uistinu treba.
“Ujedinjeno Kraljevstvo je bilo na čelu potpore Ukrajini protiv Putinove barbarske i ilegalne invazije, a sada moramo prednjačiti u ponudi hrabrog i nepokolebljivog puta prema članstvu u NATO-u. Sve manje od toga bila bi izdaja ukrajinske hrabrosti i načela za koja tvrdimo da se zalažemo.”
Kao dio svog “plana pobjede” iznesenog u listopadu, g. Zelensky je zahtijevao bezuvjetni poziv da se pridruži zapadnom vojnom savezu i da dijelovi Ukrajine pod kontrolom Kijeva budu uzeti “pod kišobran NATO-a”, što mu je omogućilo da pregovara o povratku ostalo kasnije “na diplomatski način”.
Treći dio plana od pet točaka gospodina Zelenskog – u kojem on predlaže “odvraćanje” putem “sveobuhvatnog nenuklearnog strateškog paketa odvraćanja” – sadrži tajni aneks koji se dijeli samo sa saveznicima u SAD-u, Britaniji, Francuskoj, Italiji i Njemačka.
Gospodin Putin nastojao je iskoristiti bliže veze Ukrajine s NATO-om kao opravdanje za pokretanje svoje invazije, a rusko ministarstvo vanjskih poslova odgovorilo je na plan gospodina Zelenskog optuživši Kijev da “gura NATO u izravan sukob s našom zemljom”.
Zapadne obavještajne službe procjenjuju da je ukupni broj žrtava u ratu veći od jednog milijuna od Putinove invazije 24. veljače 2022., a ruski gubici prema tvrdnjama premašuju 2000 dnevno u posljednjim mjesecima dok Putin nastoji nametnuti maksimalne dobitke uoči Trumpove inauguracije .
Sir Keir je opetovano inzistirao na tome da je potpora njegove vlade Ukrajini “čelična”, a ubrzo nakon što je preuzeo dužnost, uspio je potaknuti NATO da potvrdi “nepovratni” put Kijeva prema članstvu.