Predsjednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, izjavila je kako je Srbija “uzor i svjetionik demokracije u odnosu na Hrvatsku”. U svojoj pisanoj izjavi, koju prenosi portal Nova.rs, Brnabić je iznijela niz primjera koji, prema njezinom mišljenju, pokazuju značajnu razliku u razini demokracije između Srbije i Hrvatske.
Brnabić je naglasila da Srbija nikada nije zabranila nikome iz Hrvatske da posjeti povijesna mjesta poput Kragujevca, Kraljeva ili Jajinaca, gdje su nacisti tijekom Drugog svjetskog rata masovno ubijali Srbe, Židove i Rome. S druge strane, istaknula je da je Hrvatska ta koja je zabranila predsjedniku Srbije, Aleksandru Vučiću, posjet najvećem stratištu srpskog naroda, mjestu gdje je bio ustaški logor Jasenovac. “Ta zabrana je na snazi i danas”, naglasila je Brnabić, ukazujući na, kako je rekla, različite pristupe dviju zemalja prema pitanjima povijesnog sjećanja i međusobnih odnosa.
Brnabić je također istaknula slučaj Nemanje Berića, građanina Srbije i odvjetnika, koji je, prema njenim riječima, u Hrvatskoj uhićen i osuđen na 15 dana zatvora zbog glazbe koju je slušao u vlastitom automobilu. “Upravo u Hrvatskoj, a ne u Srbiji, moguće je da čovjek bude uhićen i osuđen samo zbog izbora glazbe,” kazala je Brnabić, koristeći taj primjer kao ilustraciju, kako tvrdi, restriktivne politike Hrvatske prema slobodi izražavanja.
Razlika u demokratskim vrijednostima
U svojoj izjavi, Brnabić se osvrnula i na odluku Hrvatske da zabrani ulazak određenim predstavnicima crnogorske države, članovima parlamenta, zbog njihovih stavova o hrvatskoj povijesti. “Baš je ta Hrvatska ista ona zemlja koja je javno zabranila ulazak predstavnicima države Crne Gore, odnosno izravnim predstavnicima naroda, samo zato što im se nije svidio njihov stav o vašoj nacističkoj prošlosti,” izjavila je Brnabić.
Što se krije u pozadini priče o ‘hrvatskom špijunu’: Vučić je jučer poslao znakovitu poruku
Predsjednica Skupštine Srbije podsjetila je i na stajalište predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je javno pozvao na prekid prakse zadržavanja stranih državljana na granicama Srbije zbog političkih izjava ili stavova. “Iako je to potpuno neusporedivo s praksom uhićenja i izricanja zatvorskih kazni ljudima zbog glazbe koju slušaju, potpune zabrane ulaska zbog stavova i mišljenja, ili zabrane bez ikakvog obrazloženja, kako to radi Hrvatska,” dodala je Brnabić.
Na kraju svoje izjave, Brnabić je zaključila kako ovi primjeri jasno pokazuju razliku u demokratskim vrijednostima između dviju zemalja. “To je još jedan u nizu primjera na kojem se vidi jasna razlika između vas i nas. Nismo isti,” zaključila je.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.