Objavljeno 12. srpnja, 2024.
Kada svih 108 tretmana bude provedeno, ukupno
će biti potrošeno 898.700 eura. Preostaje 700.000
Brojnost komaraca znatno je manja nego što smo je imali na samom vrhuncu najezde i brojke pokazuju da se grad Osijek uspješno izborio s ovom generacijom komaraca, ocijenio je zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin na konferenciji za novinare održanoj u petak u Osijeku.
Također je naglasio kako je do sada Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije (NZJZ OBŽ) izdao ukupno 108 preporuka u ovoj sezoni, od čega je provedeno stotinu tretmana, a preostalih osam preporuka bit će provedeno do subote.
– Sa subotom, kada svih 108 tretmana bude provedeno, ukupno je za tretiranje komaraca potrošeno 898.700 eura, što znači da nam u proračunu grada Osijeka preostaje još 700 tisuća eura s obzirom na to da je osigurano 1.600.000 eura. Kada tome pribrojimo i sredstva osigurana u proračunima susjednih općina, potpisnica sporazuma, govorimo o još dodatnih 312.000 eura, što čini ukupni potencijal od 1.920.000 eura za ovogodišnju borbu protiv komaraca – kazao je Vulin. Dodao je da, ako ne bude novih vodenih valova tijekom sezone komaraca, odnosno novih visokih vodostaja, neće biti novih generacija komaraca i održavat će se stabilno stanje do kraja sezone.
Učinkovitost tretmana na 21 mjernoj postaji na području grada Osijeka i šireg područja je od 63 do 98 posto, odnosno na 14 postaja učinkovitost je viša od 90 posto. Rezultati pokazuju da je iznimka Klisa, gdje je izmjerena učinkovitost bila nula, odnosno nakon tretmana je izmjeren veći broj komaraca nego prije tretmana te je na tom mjestu izvođač ponovio tretman o svom trošku.
Na dan 11. srpnja izmjerene su koncentracije komaraca niske i stanje je relativno zadovoljavajuće. Najveća je koncentracija, 4773 jedinki, izmjerena u vikend-naselju Karašarica, a na području Osijeka najviše komaraca uhvaćeno je u klopku na području Sarvaša, 2016 jedinki. Sa samo 15 jedinki u klopci tijekom 12-satnog brojenja najmanja je koncentracija na Sjenjaku.
S obzirom na to da se tijekom aviotretiranja iznad grada Osijeka 28. lipnja ove godine u neposrednoj blizini aviona u zraku pojavio nepoznati dron, Vulin je upozorio kako je za dlaku izbjegnuta veća nesreća.
– To su iznimno opasne i protuzakonite situacije za koje se, kada se utvrdi počinitelj, kazneno odgovara. Molimo da se, kada dođe do novih aviotretiranja, poštuje zakon i da se svi oni koji imaju dronove suzdrže od njihova podizanja u zrak u vrijeme tretmana jer to može biti vrlo opasno – poručio je Vulin.
Tomislav Prusina
Larvicidno tretiranje dronovima
Ono što je Grad Osijek ove godine promijenio u borbi s komarcima tiče se larvicidnih tretmana dronovima.
– Prvi put koristimo dronove za larvicidni tretman, i to ne bilo gdje. Naime, na dostupnim je mjestima za larvicidni tretman učinkovitije koristiti čamce, amfibije i cestovna vozila, ali ondje gdje je gusta vegetacija, gdje se vozila i plovila ne mogu kretati, koriste se dronovi. To je dalo iznimno dobre rezultate, učinkovitost je larvicidnog tretmana dronovima od 70 do 90 posto. Na vrhuncu prošlogodišnjeg vodenog vala na Halaševu izbrojili smo oko 19.000 jedinki komaraca uhvaćenih u klopku tijekom 12 sati, a ove je godine nakon uspješnog larvicidnog tretmana uz još viši vodostaj u vrhuncu najezde na području Halaševa utvrđeno 4000 jedinki, što dokazuje učinkovitost larvicidnih tretmana. To je nešto u što ćemo i u godinama koje dolaze sve više ulagati – najavio je Vulin.