U Sarajevu je u tijeku burna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, koja je započela u atmosferi dubokih političkih nesuglasica i proceduralnih prijepora, a rasprava o predloženim izmjenama Izbornog zakona BiH – za sada – ostaje neizvjesna.
Izmjene koje je predložila Marina Pendeš (HDZ BiH) predviđaju uvođenje dvije izborne jedinice u kontekstu izbora člana Predsjedništva BiH. No, umjesto sadržajne rasprave o prijedlogu, sjednica je obilježena oštrim sukobima oko dnevnog reda i pokušajima opozicije i Trojke da se najprije završe ranije započete sjednice na kojima je predložena smjena SNSD-ovih kadrova.
Na početku sjednice, delegat Kemal Ademović (NiP) zatražio je da se najprije nastavi 11. sjednica Doma naroda, na kojoj se trebaju razmatrati smjene Nikole Špirića s mjesta predsjedatelja Doma naroda, te ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića. Ipak, Špirić je odbio raspravu o dnevnom redu, što je dodatno izazvalo reakcije delegata.
„Na ovaj način je prekršen Poslovnik, samo da bi se spasila Špirićeva fotelja“, kazao je Dženan Đonlagić (DF), dok je Dragan Čović (HDZ BiH) izjavio kako “svatko može tumačiti Ustav, ali nije svatko relevantan” te upozorio da blokade i neprovođenje odluka Ustavnog suda BiH štete cijeloj zemlji.
Čović je također optužio Klub Bošnjaka da blokira Dom naroda i onemogućava raspravu o izmjenama Izbornog zakona, istaknuvši da „ni Poslovnik ni praksa ne zabranjuju održavanje više sjednica istovremeno.“
Sjednica je pauzirana na zahtjev Šefika Džaferovića u ime kluba Bošnjaka, a njezin nastavak protekao je u znaku sve žešćih političkih sukoba i oštre retorike, osobito u vezi s dnevnim redom i izmjenama Izbornog zakona BiH. Ključni prijepori ostaju oko smjena dužnosnika iz SNSD-a te predloženih izmjena načina izbora članova Predsjedništva BiH.
Nikola Špirić (SNSD), predsjedatelj Doma naroda, izjavio je kako „nikada nije vidio ovakav početak sjednice“, optužujući bošnjačke delegate da zagovaraju koncept prema kojem su „oni jedini BiH“.
Predsjedatelj Doma naroda Nikola Špirić pokušao je umiriti atmosferu pozivom na međusobno uvažavanje i povratak na članak 22. Poslovnika. Upozorio je kako je Klub Bošnjaka blokirao proceduru te dodao da su on i Dragan Čović „pokušavali napraviti iskorak“ iako, kako je rekao, „znamo da nemamo ista razmišljanja“. Zaključio je obraćanje riječima: „Eto vam bošnjačke BiH“, što je izazvalo reakcije u dvorani.
Radovan Kovačević (SNSD) pozvao je delegate da se posvete dnevnom redu, tvrdeći kako je sporno to što se uopće razgovara o ravnopravnosti konstitutivnih naroda. Prema njegovim riječima, BiH bez poštivanja principa tri naroda i dva entiteta „nema šansu i neće opstati“.
Zlatko Miletić uputio je osobnu poruku Draganu Čoviću, ističući kako je on „halal Hrvat“ i da zna kako je, prema njegovim riječima, „u restoranu Romanca dogovoreno da DF odustane od kandidature za člana Predsjedništva BiH“.
“Čoviću bili ste u Predsjedništvu i znam kako je dogovoreno u restoranu Romansa da DF odustane od kandidature člana Predsjedništva BiH i vi ste to postali. Narod je frustiran odredjenim odrebama, ali način na koji ćemo to uraditi je bitan. Molim Vas da se pridržavate poslovnika. Skinimo sa reda ovu 11. sjednicu”, kaže Miletić.
Ilija Cvitanović (HDZ 1990) kazao je da se neće pridržavati Poslovnika te je najavio da će govoriti „o politici, principima i povjerenju“. Poručio je da ne razumije što „Srbi hoće“ jer, kako kaže, „imaju državu u državi i traže još više“, dok Bošnjaci, po njegovu mišljenju, „žele dva člana Predsjedništva“. Upozorio je na zveckanje oružjem.
Istaknuo je da je sam potpisnik zahtjeva za smjenu Nikole Špirića i poručio: „Stavite Izborni zakon na glasanje, pa ćemo vas onda smijeniti.“
Dženan Đonlagić (DF) odgovorio je Cvitanoviću, pitajući: „Tko to, bolan, zvecka oružjem?“ Istaknuo je da se radi o pravnom postupku i da smjenu Špirića može izglasati jedino opozicija iz RS-a. „Čović i Špirić betoniraju koaliciju HDZ-a i SNSD-a“, kazao je, dodajući kako je „kolega Nešković danas baš ugasio opoziciju“ i zaključio: „Imam osjećaj da će vas pratiti pjesma ‘Ugasila si me’.“
Dragan Čović više se puta javljao za riječ. U početku je pozvao delegate da se drže dnevnog reda, uz poruku: „Što manje znanja, to više samopouzdanja.“ Ustvrdio je da hrvatski član Predsjedništva nije stvar političkog dogovora, nego ispunjavanja odluka Ustavnog suda. U kasnijem obraćanju odgovorio je na medijske interpretacije:
„Uredno ste najavili da ćete blokirati sjednicu i pokušati nas ogaditi javnosti. Ne može mi nitko ogaditi BiH, mi ćemo se za nju boriti i izboriti“, kazao je Čović. Poručio je kako „nema artikulirane volje da se Hrvatima omogući izbor vlastitog člana Predsjedništva“, te pozvao Klub Bošnjaka da se uključi u raspravu o Izbornom zakonu, kako bi se „očuvala BiH na ustavnim temeljima i spriječile prijetnje po njezinu sigurnost“.
Sjednica je opet prekinuta zbog džume i ručka, a nastavlja se u 14 sati.