Butan, mala zemlja u južnoj Aziji, stvara velike valove u kripto svijetu.
Kraljevstvo, koje nastanjuje otprilike 770.000 ljudi i nalazi se između Indije, Kine i Nepala, upravo je dospjelo na naslovnice nakon što je jedan od njegovih gradova usvojio strategiju kripto rezervi. To uključuje bitcoin (BTC), ethereum (ETH) i Binanceov BNB token (BNB).
El Salvador je bitcoin prethodno učinio dijelom nacionalne rezerve zemlje, a nekoliko drugih zemalja, uključujući Sjedinjene Države, razmatraju poduzimanje sličnih mjera za jačanje svog već snažnog gospodarstva.
Ali Butan bi mogao poslužiti kao primjer manjim zemljama, u kojima bi uključivanje kriptovalute u njihovu strategiju nacionalnih pričuva moglo imati golem gospodarski učinak.
“Izlaze napunjeni kako bi pokazali svijetu što je moguće u prostoru digitalne imovine dovodeći strane tvrtke da pomognu iskoristiti rastući globalni interes za kripto u cjelini”, rekao je Phillip Shoemaker, izvršni direktor Identity.com, neprofitna organizacija koja pruža decentraliziranu provjeru identiteta.
“Vidim ovaj potez kao potencijalno pokretanje sličnih akcija među drugim vladama diljem svijeta, posebno u manjim zemljama koje su podložne volatilnosti deviznog tečaja i geopolitičkoj neizvjesnosti”, rekao je.
Prema izvješću Svjetske banke u svibnju ove godine, iako Butan ima prilično snažno gospodarstvo, rizici pada i dalje postoje jer se očekuje povećanje fiskalnog deficita zemlje. Kako bi se osigurao gospodarski rast, potrebno je privući više stranih ulaganja, sugerira se u izvješću.
Butan je slušao i djelovao stvarajući Gelephu Mindfulness City, regiju koja usvaja kripto kao dio svog cilja “pažljivosti, održivosti i inovacija”.
“Posebna gospodarska zona koja se stvara pomaže u privlačenju stranih ulaganja, tako da bi njena akumulacija digitalne imovine općenito mogla biti stvarno uvjerljiva na međunarodnoj razini”, rekao je Shoemaker.
Butan je već bio dobro pozicioniran za ovaj potez. Zemlja ima procijenjenih 24.000 megavata tehnički izvedivog hidroenergetskog potencijala, od čega je do sada razvila samo oko 7%.
“Na kraju krajeva, toliko električne energije dobiva iz hidro izvora i ima smisla da se oslone na rudarski aspekt toga”, rekao je Shoemaker.
Rudarenje bitcoina zahtijeva ogromnu energiju što je izazvalo zabrinutost zbog negativnog utjecaja kripto rudarenja na okoliš. Međutim, korištenje hidroenergije rješava taj problem jer je mnogo isplativije i smanjuje ugljični otisak rudara.
U travnju 2019. zemlja je počela koristiti svoje ogromne količine hidroenergije za početak rudarenja bitcoina, navodi se u članku Forbesa. Danas zemlja posjeduje više od 11.000 bitcoina, vrijednih otprilike 1,1 milijardu dolara, prema podacima o Arkhamu. Ovo stavlja Butan među prvih pet zemalja koje drže bitcoin u svojim rezervama, prema podacima BitcoinTreasuries.
“Posebno rudarenje bitcoina tako je dobar alat za iskorištavanje različitih oblika obnovljive i nasukane energije”, rekao je Jagdeep Sidhu, glavni programer u Syscoinu i predsjednik Syscoin Foundationa. “Pretpostavljam da druge vlade sve više gledaju na Butan kao na primjer kako pokrenuti vlastite rezerve Bitcoina, posebno zemlje koje imaju obilne izvore energije koji bi inače mogli biti potrošeni.”