Ne sviđa se svima ideja o više američkih projektila većeg dometa na njemačkom tlu. To posebno vrijedi za članove Socijaldemokratske stranke (SPD) kancelara Olafa Scholza. Scholzova odluka da dopusti SAD-u da u Njemačkoj od 2026. stacionira rakete koje su sposobne pogoditi mete na udaljenosti od 2500 kilometara, što znači da lako mogu pogoditi Moskvu iz Berlina, pobunila je neke čak i u njegovoj stranci, piše Politico.
“Ne čini svako oružje Njemačku odmah sigurnijom”, rekao je Rolf Mützenich, čelnik frakcije SPD-a u donjem domu parlamenta Bundestaga. Ranije je tvrdio da raspoređivanje dodatno eskalira tinjajući sukob između Zapada i Rusije i čini pogrešnu procjenu vjerojatnijom.
Mogla bi biti ozbiljna prekretnica
Ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je da bi rakete eventualno mogle biti opremljene nuklearnim oružjem i zaprijetio odgovorom “milo za drago” i “zrcalnim mjerama” ako ih Washington rasporedi. Dapače, čelnici i glasnogovornici iz Moskve već tjednima ne prestaju raspravljati o toj temi. Prigovori SPD-ovih članova parlamenta dolaze unatoč tome što Bundestag zapravo nema pravo glasa po tom pitanju, jer raspoređivanje ne uključuje javnu potrošnju i neće ga kontrolirati njemačka vojska.
Ali viši zastupnici SPD-a koji rade na obrani i sigurnosti rekli su u bilješci kolegama, u koju je Politico imao uvid, da će sazvati raspravu u Bundestagu u rujnu kako bi raspravili to pitanje. “Trenutna rasprava oko najavljenog stacioniranja konvencionalnih sustava oružja dugog dometa u Njemačkoj zabrinjava sve nas”, stoji u bilješci.
Na marginama summita NATO-a u srpnju, i Washington i Berlin složili su se da će SAD započeti s “epizodnim raspoređivanjem” raketa 2026. Dogovor uključuje krstareće rakete Tomahawk, balističke rakete SM-6 i hipersonične sustave koji su trenutačno u razvoju, uz upozorenje da nijedan nosio bi nuklearno oružje. Ipak, Tomahawk ima opciju ponijeti nuklearnu bojevu glavi i pohoditi Moskvu
Javno mnijenje Nijemaca
Odluka o prihvaćanju raspoređivanja “odgovor je na prijeteći, zabrinjavajući razvoj događaja u posljednjih 10 godina”, rekao je prošli tjedan politički direktor njemačkog ministarstva obrane Jasper Wieck. Imat će raspon koji daleko nadilazi ono što smo dosad imali u europskom dijelu saveza, rekao je Wieck. Jedno je pitanje, jasno je rekao Mützenich, da je još uvijek nejasno hoće li Berlin imati utjecaja na to kako se takvo oružje koristi.
“Ovo su užasno moćni sustavi oružja”, rekao je Falko Drossmann, zastupnik SPD-a i bivši časnik zračnih snaga i zaključio: “Nema smisla zavaravati se oko toga.” Dodao je, međutim, da će, iako je za očekivati ”mnogo gunđanja”, klub zastupnika na kraju prihvatiti dogovor. Dok 49 posto Nijemaca smatra da postavljanje američkih raketa u njihovoj zemlji “nije u redu”, to vrijedi za 74 posto građana u državama bivše Istočne Njemačke, prema istraživanju njemačkog instituta Forsa objavljenom danas.
Putin o američkim raketama u Njemačkoj: U završnoj smo fazi ‘zrcalnih mjera’