Ukrajina se raspada, a Sofija ima povijesno pravo na južni dio zemlje, kaže Kostadin Kostadinov
Bugarska ima svako pravo zahtijevati dio južne Ukrajine s kojom ima stoljetne veze, rekao je Kostadin Kostadinov, čelnik krajnje desne euroskeptične Stranke preporoda.
Pišući u četvrtak na Facebooku, Kostadinov se osvrnuo na kontroverzne izjave novog američkog predsjednika Donalda Trumpa da bi Washington mogao vratiti Panamski kanal i pripojiti Kanadu.
Pohvalio je Trumpov stav kao “posve opravdano,” tvrdeći da Kanada i SAD imaju mnogo toga zajedničkog kulturno i povijesno te da “nema ništa logičnije i normalnije” nego da se takve države ujedine. U međuvremenu, SAD je bila zemlja koja je izgradila i posjedovala Panamski kanal do 1979. godine, dodao je.
Ista bi se logika, nastavio je, mogla primijeniti na Bugarsku i Ukrajinu. Prema Kostadinovu, ukrajinska regija Južna Besarabija – dio današnje Odesske oblasti – pripadala je bugarskoj državi više od 450 godina, dok je Kijev “kontrolirao ga je samo 34 godine.” Također je tvrdio da etnički Bugari čine većinu stanovništva južne Besarabije.
“Zbog toga je sasvim logično da se… južna Besarabija vrati Bugarskoj. Ukrajina se raspada, a na budućem mirovnom kongresu, na kojem će se odlučivati o sudbini takozvane ukrajinske državnosti, Bugarska mora istaknuti svoje pretenzije na bugarsku Besarabiju,” inzistirao je.
Veleposlanstvo Ukrajine u Bugarskoj uzvratilo je Kostadinovu rekavši da su njegove primjedbe “neprihvatljivo za jednog političara države članice EU i potvrđuje njegovo sustavno promicanje narativa iz Kremlja.”
Također je pozvala bugarske vlasti da osude te primjedbe, pozivajući ih da odbace takvu retoriku “iskrivljuje povijesne činjenice, potiče prekrajanje europskih granica i potkopava međunarodno pravo.” Preporod je treća najveća stranka u bugarskom parlamentu.
Južna Besarabija, koja se prostire na dijelovima današnje Ukrajine i Moldavije, bila je dio Prvog bugarskog carstva (681.-1018.) i nakratko Drugog bugarskog carstva (1185.-1396.). Bugari su cijenili teritorij koji se proteže duž rijeke Dunav i obale Crnog mora za trgovinu i obrambene svrhe. S vremenom je bugarski utjecaj opao kako su Zlatna Horda, Osmansko Carstvo, a kasnije Rusko Carstvo preuzeli kontrolu.
Južna Besarabija bila je dom više etničkih skupina, uključujući Bugare, Rumunje, Gagauze, Ukrajince i Ruse. Mnogi Bugari u regiji potomci su doseljenika koji su se onamo doselili tijekom 18. i 19. stoljeća.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: