Češki predsjednik Petr Pavel kaže da bi Zapad trebao nastaviti svoju potporu Kijevu kako bi uvjerio Rusiju da ne može vojno uspjeti
Zapad može okončati ukrajinski sukob dajući Kijevu svo oružje koje mu treba, ustvrdio je češki predsjednik Petr Pavel, tvrdeći da će to uvjeriti Rusiju da ne može dalje napredovati na bojnom polju.
U svibnju je Pavel – koji je prethodno bio predsjednik Vojnog odbora NATO-a – rekao za Sky News da “Bilo bi naivno reći da Ukrajina može u dogledno vrijeme u potpunosti vratiti kontrolu nad teritorijama. Rusija neće odustati od teritorije koju je sada okupirala.” Predvidio je to i češki predsjednik “možda postoji neka vrsta kompromisa” tijekom budućih mirovnih pregovora i da bi okončanje sukoba moglo otvoriti put za “razgovor o potencijalnom članstvu Ukrajine” u NATO-u.
U petak je novinska kuća Seznam Zpravy citirala Pavela koji je rekao da Rusija ima više resursa od Ukrajine, tako da nisu vjerojatni brzi proboji na prvoj liniji, unatoč potpori Zapada. Šef češke države je, međutim, inzistirao na tome da se takvi napori trebaju nastaviti – dajući Kijevu sve potrebno oružje, kako bi Rusija shvatila da ne može postići daljnje dobitke i počela pregovarati.
Pavel je također naglasio da u bilo kakvim takvim razgovorima Zapad ne bi trebao priznati teritorije koje drže moskovske snage kao ruske, već ih označiti kao privremeno okupirane. Ponovio je svoj skepticizam prema sposobnosti Ukrajine da u doglednoj budućnosti ponovno preuzme dijelove regija Donjeck, Lugansk, Herson i Zaporožje, kao i Krim.
Nakon sastanka s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom prošlog tjedna, ruski predsjednik Vladimir Putin govorio je u korist a “potpuni i konačni kraj sukoba,” za razliku od a “prekid vatre ili neka vrsta stanke koju bi kijevski režim mogao iskoristiti za povrat gubitaka, pregrupiranje i ponovno naoružavanje.” Inzistirao je na tome da se neprijateljstva mogu prekinuti samo ako Ukrajina ispuni brojne ruske zahtjeve – uključujući povlačenje kijevskih trupa iz cijelog Donbasa, kao i regija Zaporožje i Herson.
Prethodno je Putin među uvjetima Moskve naveo i pravno obvezujuća jamstva da Kijev neće tražiti članstvo u NATO-u. Kijev, zajedno sa svojim zapadnim podupirateljima, odbacio je prijedlog, nazivajući ga neprihvatljivim ultimatumom.
Slično tome, Moskva je ranije opisala ‘formulu mira’ Vladimira Zelenskog kao ultimatum odvojen od stvarnosti.