Izvršni direktor Panamskog kanala demantirao je tvrdnje novoizabranog predsjednika Trumpa da je plovni put koji su izgradile SAD prije više od jednog stoljeća sada pod kontrolom Kine.
“Optužbe da Kina upravlja kanalom su neutemeljene”, čelnik uprave Panamskog kanala Ricaurte Vásquez Morales rekao je za The Wall Street Journal u srijedu. “Kina nema nikakvog angažmana u našim operacijama.”
“Pravila su pravila i nema iznimaka”, navodno je dodao Vásquez Morales. “Ne možemo diskriminirati Kineze, ili Amerikance, ili bilo koga drugog. To će prekršiti ugovor o neutralnosti, međunarodno pravo, i to će dovesti do kaosa.”
U 1970-ima, tadašnji predsjednik Jimmy Carter pregovarao je o onome što je postalo poznato kao Torrijos-Carterovi ugovori, koji su se složili da SAD može koristiti vojnu silu za obranu plovnog puta od bilo kakve prijetnje svojoj “neutralnosti”. Taj se aspekt smatrao ključnim za SAD u to vrijeme usred prijetnje sovjetskih država. Carter se također složio da će sam Panamski kanal biti predan Panami 31. prosinca 1999. godine.
TRUMP: CARTER JE BIO ‘JAKO DOBRA’ OSOBA, ALI POTEZI KOD PANAMSKOG KANALA BILI SU ‘VELIKA GREŠKA’
U utorak je novinar upitao Trumpa u Mar-a-Lagu u Palm Beachu na Floridi bi li uvjerio svijet da neće upotrijebiti “vojnu ili ekonomsku prisilu” da preuzme kontrolu nad Panamskim kanalom, kao i nad Grenlandom.
“Ne, ne mogu vas uvjeriti ni u jedno od ta dva. Ali, mogu reći ovo. Trebamo ih za ekonomsku sigurnost. Panamski kanal izgrađen je za našu vojsku”, rekao je Trump. “Gledajte, Panamski kanal je vitalan za našu zemlju. Njime upravlja Kina. Kina. I dali smo Panamski kanal Panami. Nismo ga dali Kini. I oni su ga zlorabili. Oni su to zlorabili dar. Nikada nije trebao biti napravljen.”
Dok je bivši predsjednik Carter ležao na Kapitolu, Trump je rekao da mu se sviđa taj čovjek, ali da se ne slaže s dogovorom koji je sklopio u vezi s kanalom.
“Prepuštanje Panamskog kanala je razlog zašto je Jimmy Carter izgubio izbore, po mom mišljenju, možda više nego taoci. Taoci su bili velika stvar. Ali ako se sjećate, nitko ne želi razgovarati o Panamskom kanalu jer, znate, to je neprikladno, pretpostavljam, ali zato što je to loš dio naslijeđa Cartera”, dodao je kasnije Trump. “Ali, bio je dobar čovjek. Gledajte, bio je dobar čovjek. Poznajem ga malo i bio je jako dobra osoba. Ali to je bila velika pogreška.”
Ovo nije prvi put da panamska vlada niječe utjecaj Kine.
Prošlog mjeseca Trump je objavio na TRUTH Socialu: “Sretan Božić svima, uključujući divne kineske vojnike, koji s ljubavlju, ali ilegalno, upravljaju Panamskim kanalom.”
Kao odgovor, panamski predsjednik José Raúl Mulino odbacio je tu tvrdnju kao “glupost”, rekavši na konferenciji za novinare: “Nema niti jednog kineskog vojnika u kanalu”.
“Kanal je panamski i pripada Panamcima. Ne postoji mogućnost otvaranja bilo kakvog razgovora oko ove stvarnosti”, dodao je, prenosi BBC.
TRUMP IZNOSI IDEJU DA VRATIMO PANAMSKI KANAL: ‘BLUDA SMO GA DALI’
Trumpova zabrinutost ponavlja zabrinutost Ministarstva obrane SAD-a zbog rastućih kineskih ulaganja u brodske luke diljem svijeta.
Svjedočeći pred Odborom za oružane snage Zastupničkog doma u ožujku prošle godine, generalica Laura J. Richardson, čelnica Južnog zapovjedništva SAD-a, rekla je zastupnicima da Narodna Republika Kina (NR Kina) “poručuje svoja ulaganja kao miroljubiva, ali zapravo mnoga služe kao točka budućeg višedomenskog pristupa za PLA i strateške mornaričke uporne točke.”
“Ova ulaganja uključuju kritičnu infrastrukturu kao što su dubokovodne luke, kibernetička postrojenja i svemirska postrojenja”, upozorio je Richardson. “U Panami, državna poduzeća (SOE) pod kontrolom NRK-a nastavljaju se natjecati za projekte povezane s Panamskim kanalom — globalnom strateškom čvornom točkom.”
Pet posto svjetske trgovine prolazi kroz Panamski kanal, rekao je Richardson.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Dvije morske luke s obje strane Panamskog kanala već desetljećima upravlja tvrtka Hutchison Ports PPC sa sjedištem u Hong Kongu, izvijestio je The New York Times, ističući kako kineska vlada sve više provodi svoje zakone o nacionalnoj sigurnosti na otoku Hong Kongu. koji mogu prisiliti tvrtke da se povinuju prikupljanju obavještajnih podataka i vojnim operacijama.
Otprilike 40% američkog kontejnerskog prometa prolazi kroz Panamski kanal, prema novinama.