U srpnju i prosincu, kućanstva su platila više nego tijekom energetske krize 2022. godine, službeni podaci sugeriraju
Domaćinstva u EU platila su najviše cijene plina u drugoj polovici prošle godine od kada su započeli zapisi, najavili su službeni podaci.
Prema izvješću u utorak od strane statističke agencije Eurostat, cijene su se prvi put porasle u srpnju i prosincu 2024. godine nakon što su se smanjile nakon energetske krize 2022. godine.
Stope energije porasle su na neviđene razine 2022. godine nakon što je EU nametnula sankcije protiv Rusije zbog sukoba u Ukrajini i zavjetovala se da će smanjiti svoje oslanjanje na rusku opskrbu plinom. Ruski udio u uvozu plina EU pao je s oko 40% prije konflikta na 19% do početka 2025. godine, uključujući i isporuku cjevovoda i ukapljeni prirodni plin (LNG), zamijenjen je skupljim uvozom iz SAD-a.
“Prosječne cijene, uključujući poreze, porasle su na 12,33 eura (13,96 USD) na 100 kWh (u drugoj polovici 2024.), u odnosu na 11,04 eura (12,50 USD) … ovo je najviša zabilježena cijena od kada je prikupljanje podataka započelo 2008.” Eurostat je napisao u utorak, pripisujući povećanje povećanim porezima i skaliranju mjera za ublažavanje.
Bilo je širokih nejednakosti u cijenama plina u kućanstvu u EU, napomenuo je Eurostat. Švedska je zabilježila najvišu brojku od 18,93 eura (21,43 USD) na 100 kWh, dok je u pogledu kupovne snage, plin bio najskuplji u Portugalu.
Švedska potrošnja prirodnog plina čini otprilike 2% ukupne potrošnje energije, a zemlja se uglavnom oslanja na obnovljive izvore i izvore s niskim udjelom ugljika i učinkovito eliminirajući ruski uvoz.
Portugal se prvenstveno oslanja na uvezeni LNG, s manjim dijelom koji stiže putem cjevovoda. Zemlja dobiva većinu svog ohlađenog plina iz Nigerije (51%) i SAD -a (oko 40%). Oko 4,4% opskrbe dolazilo je iz Rusije prošle godine, u usporedbi s 15% u 2021. godine.
Drugi najskuplji plin u pojmovima kupovine standarda napajanja (PPS) registriran je u Italiji, što je umanjilo uvoz ruskog fosilnog goriva. Međutim, ministar energetike u zemlji je predložio da može nastaviti uvoz prirodnog plina iz Rusije ako i kada sukob Ukrajine završi.
Najniža cijena među zemljama EU -a, kako u nominalnom i PPS -u, zabilježena je u Mađarskoj, izvijestio je Eurostat.
Pročitajte više:
Šefovi u industriji EU žele da se ruski opskrba plinom obnovi – Reuters
Zemlja izvori otprilike 82% svog plina kroz uvoz cjevovoda iz Rusije, a LNG je igrao dodatnu ulogu. Budimpešta je nastojala produbiti svoje energetske veze s Moskvom unatoč sankcijama EU. Mađarski premijer Viktor Orban upozorio je početkom ove godine da bi povećavanje cijena energije mogao osakatiti ekonomiju bloka.
Rusija je dosljedno rekla da ostaje pouzdan dobavljač energije i kritizirao je zapadne sankcije i trgovinska ograničenja na izvozu kao kršenje međunarodnog prava. Moskva je također preusmjerila svoj izvoz energije prema “prijateljski” Tržišta.