Cijene vozarina za supertankere skočile su nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) proširile sankcije na rusku naftnu industriju, a što je što je trgovce naftom prisililo da hitno unajme brodove za prijevoz te sirovine u Kinu i Indiju iz drugih zemalja, priopćili su brodski posrednici i trgovci.
Kako bi se prilagodile američkim sankcijama, kineske i indijske rafinerije sada intenzivno traže alternativne izvore sirove nafte. Podsjetimo, prošli je petak američko ministarstvo financija objavilo uvođenje sankcija ruskim naftnim kompanijama Gazprom Neft i Surgutneftegaz, a što uključuje i 183 broda koji prevoze rusku naftu, zajedno s trgovcima, osiguravateljima i prijevoznicima povezanim s ruskom naftom.
Sjedinjene Države poduzimaju “opsežne” mjere usmjerene na ključne izvore ruskih prihoda koji financiraju rat protiv Ukrajine, izjavila je ministrica financija Janet L. Yellen.
Cilj je sankcijama “obuhvatiti svaki aspekt ruske proizvodnje i distribucije nafte”, kazao je dužnosnik Bijele kuće, dodajući kako njihova učinkovita provedba može smanjiti ruske prihode za nekoliko milijardi dolara mjesečno.
Mnogi od brodova obuhvaćenih sankcijama pripadaju tzv. ‘floti u sjeni’ koja se koristi za transport ruske nafte u Indiju i Kinu. Te su zemlje kupovale jeftinu rusku naftu zabranjenu na europskom tržištu nakon ruske invazije na Ukrajinu. Neki od tih tankera prevozili su i iransku naftu, koja je također pod sankcijama.
Prema podacima Lloyd’s List Intelligencea, tvrtke koja analizira podatke u pomorskoj industriji, najnovije američke mjere pogodile su oko 35 posto ‘flote u sjeni’ koja broji ukupno 669 tankera koji prevoze rusku, venecuelsku i iransku naftu, a kojoj su sankcije nametnuli i Ujedinjeno Kraljevstvo te Europska unija.
Cijene vozarina za vrlo velike tankere za sirovu naftu (VLCC), koji mogu prevoziti do dva milijuna barela, znatno su porasle nakon što je Unipec, trgovački ogranak najveće azijske rafinerije Sinopec, u petak unajmio nekoliko supertankera, izvijestio je Reuters.
Prošlog tjedna Unipec je također kupio nekoliko tereta lagane sirove nafte iz Europe i Afrike, uključujući dva milijuna barela norveške nafte Johan Sverdrup, milijun barela senegalske Sangomar nafte, gansku Ten Blend, angolsku Djeno naftu i druge, izvijestili su trgovci.
“Trgovci naftom moraju pronaći alternativne izvore nafte, a to je glavni faktor koji pokreće rast cijena prijevoza,” izjavio je Anoop Singh, globalni direktor istraživanja tržišta brodarstva u Oil Brokerageu.
Na dnevnoj bazi, jedan brodski posrednik izvijestio je da je cijena na ruti Bliski Istok-Kina, poznatoj kao TD3C, porasla za 39 posto od petka, dosegnuvši tako 37.800 dolara, najvišu cijenu još od listopada 2024. godine, rekao je neimenovani broker.
Vozarine za Aframax tankere koji isporučuju ESPO mješavinu nafte iz ruske pacifičke luke Kozmino u Sjevernu Kinu više su nego udvostručene. U ponedjeljak su dosegnule 3,5 milijuna dolara, jer su brodovlasnici tražili visoke premije zbog ograničenog broja dostupnih brodova za tu rutu, pokazali su podaci S&P Globalovog odjela usmjerenog na analizu tržišta sirovina.
Dodatni pritisak nastao je zbog blokiranja sankcioniranih tankera izvan istočne kineske pokrajine Shandong, koji nisu mogli iskrcati robu zbog zabrane koju je uvela Shandong Port Group, prije nego što je Washington u petak objavio svoju odluku.
Analitička tvrtka za tankere Vortexa procijenila je da je više od 85 posto ruskih isporuka sirove nafte u Shandongu obavljeno sankcioniranim tankerima.
Analitičari su upozorili da bi dostupnost tankera mogla dodatno biti ograničena jer trgovci traže nesankcionirane brodove za prijevoz ruske i iranske nafte.
Najviše su poskočile vozarine supertankera na potezu od Bliskog istoka do Singapura, s 11,15 WS-a (Worldwide Tanker Nominal Freight Scale) prošli petak na sadašnjih 61,35 WS-a. WS je jedinica za izračun vozarina u sektoru tankerskog prijevoza koja se temelji primarno na troškovima naftne industrije.
Na ruti od Bliskog istoka do Kine vozarine su porasle s 10,40 WS-a na 59,70 WS-a. Prijevoz nafte iz zapadne Afrike u Kinu stoji danas 61,44 WS-a, u usporedbi s dosadašnjih 9,55 WS-a, rekao je drugi broker.
Transport nafte od Meksičkog zaljeva do Kine poskupio je za 360 tisuća dolara i sada stoji 6,82 milijuna dolara, dodao je.