Britanska vojska uspješno je testirala radiovalno oružje nazvano RF DEW za uništavanje rojeva bespilotnih letjelica, dok vojske traže nove načine neutralizacije onoga što je postalo jedna od najvećih prijetnji na modernom bojnom polju. Vojska je prvi put uspjela poraziti rojeve bespilotnih letjelica u najnovijem testiranju sustava naoružanja, priopćilo je Ministarstvo obrane, prenosi Defense News.
Oružje, koje je razvio konzorcij predvođen Thales UK, koristi visokofrekventne radiovalove za prženje unutarnjih dijelova dronova, ometajući ili oštećujući ključne elektroničke komponente i uzrokujući pad ili kvar dronova. Vojnici iz 106. pukovnije kraljevskog topništva oborili su dva roja dronova u jednom napadu koristeći oružje, a više od 100 dronova bilo je imobilizirano tijekom svih ispitivanja, priopćilo je Ministarstvo obrane.
Ispaljivanje košta samo 12 centa
Radiofrekventno oružje usmjerene energije bilo je sposobno neutralizirati više ciljeva dronova istovremeno s gotovo trenutnim učinkom, rečeno je. Ujedinjeno Kraljevstvo je do danas uložilo više od 40 milijuna funti (46 milijuna eura) u istraživanje i razvoj radiovalnog oružja, navodi se. S procijenjenim troškom od samo 10 penija (12 centa) po ispaljenom valu, “ako se razvije u operativnu uslugu, mogao bi pružiti isplativu nadopunu tradicionalnim sustavima protuzračne obrane temeljenim na projektilima”, rekla je vlada.
Testiranje RF DEW uslijedilo je nakon sličnog tesa tima Hersa u listopadu 2024. u kojem je britanska vojska provela svoje prvo ispitivanje s verzijom visokoenergetskog laserskog oružanog sustava Raytheon UK (HELWS) montiranog na vozilo na poligonu Radnor u Walesu. U tom pokusu, u kojem je korišten HELWS postavljen na zaštićeno patrolno vozilo Wolfhound 6×6, vojnici iz 16. pukovnije Kraljevskog topništva uspjeli su uspješno pratiti i neutralizirati mini-UAV-ove u pokretu, piše European Security & Defense.
Radiofrekvencijski usmjereni energetski oružani sustavi mogu poraziti ciljeve u zraku na udaljenostima do 1 kilometra i učinkoviti su protiv ciljeva koji su inače otporni na elektroničko ratovanje, prema vladi. Takvi bi sustavi mogli pomoći zaštititi sigurnosno osjetljiva područja poput obrambenih baza od neidentificiranih dronova, kao i igrati ulogu u sprječavanju poremećaja u zračnim lukama, rekla je vlada. Posljednjih su godina viđenja dronova uzrokovala zatvaranje zračnih luka diljem svijeta.
Britanska vojska simulirala ruski napad na njihovo tlo: Rezultat im se ne sviđa