Cipar je zbog svog geografskog položaja u strateški važnom Istočnom Sredozemlju i na razmeđu Europe i Bliskog istoka uvijek bio zanimljiv velikim silama, a to će, prema svemu, sudeći ostati i dalje. O tome svjedoči i slijedeća vijest.
Stručnjaci iz američkih zračnih snaga traže načine za unapređenje glavne ciparske zračne baze za korištenje kao humanitarnog mjesta u budućim operacijama na Bliskom istoku, rekao je ciparski dužnosnik za Associated Press u četvrtak.
Cipar, koji je udaljen samo 184 kilometra (114 milja) od libanonske prijestolnice Beiruta, u brojnim je prilikama u prošlosti bio tranzitna točka za repatrijaciju stranih državljana koji bježe od sukoba na Bliskom istoku i šire. Također je služio kao tranzitna točka za humanitarnu pomoć Gazi.
Stručnjaci iz 435. grupe za hitne slučajeve sa sjedištem u Ramsteinu, Njemačka, provest će sljedećih nekoliko dana u bazi zračnih snaga Andreas Papandreou kako bi procijenili nadogradnju potrebnu za smještaj širokog spektra američkih zračnih sredstava i drugih snaga.
Ključni prioritet je osigurati sigurnost zračnog prometa u i oko baze, koja se naslanja na drugu po veličini civilnu zračnu luku na otoku, rekao je dužnosnik. Položaj baze olakšava prebacivanje evakuiranih osoba u civilne zrakoplove u susjednoj zračnoj luci za njihov put kući.
Dužnosnik je razgovarao s Associated Pressom pod uvjetom anonimnosti jer nije ovlašten javno govoriti o detaljima posjeta stručnjaka, rekao je bi se baza trebala osuvremeniti novim visokotehnološkim instalacijama, uključujući najsuvremeniji radar, kako bi se osiguralo neovisno djelovanje civilnih i vojnih zrakoplova na sigurnim udaljenostima. Druge bitne nadogradnje uključuju proširenje same baze i piste za prihvat većeg broja transportnih i borbenih zrakoplova. Predviđena su i ojačana skloništa za zaštitu tih zračnih sredstava.
Britanija premješta vojnike na Cipar: ‘Odmah napustite Libanon’
Ciparska vlada će inzistirati da se baza ne pretvori u isturenu bazu za vojne operacije u regiji
Ciparska vlada pristala je na procjenu nadogradnje zračne baze nakon nedavnog raspoređivanja kontingenta američkih marinaca u bazi. Marinci, koji su bili opremljeni V-22 Osprey tiltrotor vojnim transportnim i teretnim zrakoplovima, bili su u pripravnosti u slučaju brze evakuacije američkih građana iz obližnjeg Libanona tijekom izraelskih napada na ciljeve Hezbollaha krajem prošle godine.
Zamjenik glasnogovornika vlade Yannis Antoniou rekao je državnoj radioteleviziji u četvrtak da bi bilo kakvo korištenje baze od strane snaga SAD-a ili drugih država zahtijevalo prethodno odobrenje ciparske vlade. Inzistirao je da zračna baza neće djelovati kao isturena baza za operacije vojnih napada na ciljeve u regiji.
“Pokazali smo interes za suradnju s (američkim snagama) jer smatramo da to služi vitalnim interesima Republike Cipar”, rekao je Antoniou, dodajući da će u svom izvješću stručnjaci USAF-a ponuditi procjenu troškova nadogradnje i koji postotak onih koje bi američka vlada bila spremna pokriti.
Bilateralni odnosi između Cipra, članice Europske unije i SAD-a, posebno u smislu vojne suradnje, značajno su porasli u posljednjih nekoliko godina nakon obećanja ciparskog predsjednika Nikosa Christodoulidesa da će potvrditi “jasnu zapadnu orijentaciju” te etnički podijeljene zemlje.
Manifestacija tih veza bila je prošlotjedna direktiva bivšeg predsjednika Joea Bidena koja dopušta Cipru kupnju oružja od američke vlade i dobivanje viška američke vojne opreme. Ciparska vlada primijetila je razvoj događaja kao opipljivo priznanje pouzdanosti Cipra kao američkog partnera u regiji.
Turska invazija na Cipar 1974. Uzroci i posljedice