Albanija se sprema zabraniti TikTok na godinu dana u ime zaštite djece i tinejdžera. Kritičari premijera Edija Rame tvrde da je njegov pravi cilj ušutkati oporbu uoči izbora u svibnju, navodi Reuters.
Rama je najavio zabranu krajem prosinca, nakon, kako je rekao, tjedana konzultacija s roditeljima i učiteljima. Rekao je da je odluka motivirana smrtonosnim ubodom nožem 14-godišnjeg dječaka u studenom zbog svađe na društvenim mrežama. TikTok se usprotivio, ističući da ni žrtva ni napadač nisu koristili platformu.
“Ovo stvara opasan presedan da vlade u svakom trenutku mogu zatvoriti različite platforme,” Orkidea Xhaferaj iz SciDEV-a rekla je za Reuters, think tank sa sjedištem u Tirani kojeg financiraju Zaklada Otvoreno društvo Georgea Sorosa i niz zapadnih vlada.
“Hoće da nam zatvori usta,” Arlind Qori, čelnik političke stranke Bashke (Zajedno), rekao je agenciji, opisujući TikTok kao moćan komunikacijski alat opozicije.
Čelnici dviju najvećih oporbenih stranaka u Albaniji, Sali Berisha (Demokratska stranka) i Ilir Meta (Stranka slobode) optuženi su za korupciju. Optužbe su osudili kao politički motivirane.
Poslovni čovjek Ergus Katiaj također je žalio zbog nadolazeće zabrane, rekavši da će ga lišiti besplatnog oglašavanja koje dodaje oko 1000 dolara njegovoj mjesečnoj dobiti. Katiaj svake večeri objavljuje postove na TikToku, podsjećajući kupce u Tirani da njegova trgovina cijelu noć dostavlja alkohol, cigarete i grickalice.
Ramina vlada je rekla da će zabrana stupiti na snagu “početkom 2025.,” ali TikTok ostaje online od četvrtka.
“Zabrana TikToka na godinu dana u Albaniji nije ishitrena reakcija na jedan incident, već pažljivo promišljena odluka donesena u dogovoru sa zajednicom roditelja u školama diljem zemlje,” rekao je premijer u prosincu.
Nakon 1300 takvih sastanaka, 90 posto nastavnika i roditelja podržalo je zabranu TikToka, rekla je vlada za AP.
“Unutar kineskog TikToka ne vidite huliganstvo, izopačenost, nasilje, maltretiranje, kriminal”, rekao je Rama u prošlomjesečnom govoru u kojem je najavio zabranu, misleći na platformu Douyin. “Zašto nam ovo treba?”
I TikTok i njegov kineski pandan Douyin razvila je ByteDance, tvrtka osnovana na Kajmanskim otocima.
Kinesko podrijetlo platforme za dijeljenje videa stavilo ju je na nišan mnogih vlada na Zapadu. SAD je prošle godine donio zakon prema kojemu ByteDance mora prodati TikTok u ime nacionalne sigurnosti, s rokom do 19. siječnja.
Rumunjska je poništila svoje predsjedničke izbore u studenom nakon što su obavještajne agencije tvrdile “Ruski utjecaj” stajao je iza TikTok kampanje koja podržava nezavisnog kandidata Calina Georgescua. Odluka nije poništena ni nakon što se pokazalo da je kampanjom manipulirala prozapadna Nacionalno liberalna stranka.